Sezónnost vývoje ceny zlata: Pokles ceny drahého kovu je za dveřmi
|

Sezónnost vývoje ceny zlata: Pokles ceny drahého kovu je za dveřmi

V jednom ze svých předchozích textů jsem ukázal, jak je to sezónností u ropy a zemního plynu. Typicky má zemní plyn svůj cenový podzimní vrchol později než ropa. Pojďme se podobným způsobem podívat na sezónnost vývoje ceny zlata.

Komodity Ropa Zlato Sezónnost trhů

Na úvod se vrátím k článku o ropě a plynu. Upozorňoval jsem na to, že tradeři obchodují ropu proti zemnímu plynu v neutrálních strategiích, a že by tedy mohl zemní plyn začít posilovat, jakmile ropa začne oslabovat. To se potvrdilo.

K největšímu nárůstu ceny zemního plynu došlo v okamžiku, kdy tradeři začali silněji vyprodávat ropu po 18. září. Zemní plyn je nyní dost vysoko a cena ropy dost nízko. Pokles ceny ropy k 85 USD by mohl situaci otočit – zemní plyn by mohl jít nějakou dobu dolů, ropa nahoru.

Cenový vývoj u ropy a zemního plynu

Cenový vývoj u ropy a zemního plynu

Ale teď již ke zlatu. Nabízím graf, ve kterém jsou shromážděny kumulativní linie typických cenových přírůstků. Liší se v tom, z jakého období byly vytvořeny. Dvě křivky představují průměr (zelená období 1978 až 2007, modrá 2005 až 2011), jedna medián (aritmetický průměr dvou prostředních hodnot souboru dat – při stanovení typické střední hodnoty jsou z výpočtu odstraněny extrémní hodnoty).

Zatímco modrá křivka víceméně stále během podzimu roste, tedy v posledních šesti letech šla cena zlata na podzim s malými výkyvy převážně nahoru, dlouhodobé křivky typického vývoje ukazují jiný obrázek. Jak medián, tak průměr vypočtený za období let 1978 až 2007 ukazují na jasný cenový vrchol okolo 10. října a další cenové dno po 18. listopadu.

Řekl bych, že zlato je nyní hodně vysoko a že by spíše mohlo dojít k poklesu od úrovně někde mezi 174 až 175,4 USD (pro ETF GLD). Cenový vrchol u zlata by mohl být dosažený během pár příštích dní (psáno 4. října 2012 – pozn. red.). Případného poklesu ceny zlata bych využil k nákupu. Nákupní zónu vidím mezi 162 a 165 USD ( ETF GLD).

Sezónní vývoj u zlata a ceny ETF GLD

Sezónní vývoj ceny zlata a ceny ETF GLD

Zlato během půl roku překoná historická maxima. Kdo nakoupí, vydělá okolo 8 %
Uvolněná měnová politika centrálních bank bude mít jeden jasný výsledek, a tím je znehodnocení papírových měn. Zájem o zlato poroste, což bude podporovat růst jeho ceny, tvrdí hlavní makléř brokerjetu České spořitelny Martin Urban. Doporučuje proto zlato k nákupu se zhruba půlročním investičním horizontem.