20 akcií, které má smysl sledovat po bouři Sandy
|

20 akcií, které má smysl sledovat po bouři Sandy

Které akcie v minulosti těžily z přírodních katastrof v USA, a které naopak následky bouře Sandy pravděpodobně pošlou níže?

Světové akcie Přírodní katastrofy

Pojišťovny

V mínusu do 2 % byly po většinu středečního obchodování akcie firem jako Travelers, Chubb nebo Allstate.

Je příliš brzy na to hodnotit škody po Sandy, ale půjde řádově maximálně o desítky miliard. Z nich pojištěná bude jen část, navíc škody způsobené vodou nejsou standardně součástí pojištění škod. V historii byl pokles zisku (realizace pojistek) u amerických pojišťoven zpravidla nákupní příležitostí, firmy totiž následně těžily z vyššího výběru pojistného. Krátkodobě tedy pravděpodobně palec dolů, ale s potenciálem růstu.

Potřeby pro kutily a opraváře

Není potřeba představovat firmy jako Home Depot nebo Lowe's. Ve středu posílily zhruba o 2 %. Historie potvrzuje, že by akcie firem z tohoto sektoru měly v příštích týdnech posilovat.

Čerpadla a generátory

Jedna z prvních věcí, která i českého investora se zkušenostmi se stoletou vodou v roce 2002 napadne. Akcie Generac Holdings ve středu během seance rostly o více než 20 %, výrobci čerpadel jako Xylem nebo Pentair byly více než 2 % v plusu. Také výrobce menších generátorů Briggs & Stratton okupoval zelené pixely na monitorech traderů.

Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese
Populární investor Barry Ritholtz vyprodává akcie. V minulosti přitom svými předpověďmi mnohdy odhadl další vývoj trhu. Které sektory podle něho nejvíc utrpí korekcí akciového trhu, a které pozice naopak v portfoliu ponechat? A kolik doporučuje Ritholtz držet hotovosti?

Střechy a stavební materiály

Akcie jako Beacon Roofing Supply, Eagle Materials, USG nebo Owens Corning ve středu na NYSE doslova zářily s mnohdy více než 5% zisky. Nejde o dlouhodobou sázku, ta by vyplývala až z reálného oživení na nemovitostním trhu, na které ovšem například Warren Buffett začíná silně sázet.

Stavební a inženýrské společnosti

Po velkých živelných pohromách se většinou daří i firmám ze stavebního sektoru. Ve středu více než procento přidávaly například akcie Fluor nebo Granite Construction.

Daleko lépe si vedly akcie Quanta Services s až 9% růstem. Tato firma provozuje veřejné služby (elektřina, zemní plyn a podobně). Z podobných důvodů se může vyplatit sázka i na akcie EMCOR Group nebo Integrated Electrical Services.

Maloobchod

Jak kde, chtělo by se říci. Některých řetězců se Sandy v zásadě nedotkla, některé mohou například těžit ze sortimentu zboží, které lidé využijí na obnovu svých domovů a majetku. V tomto segmentu ovšem najdeme i jasné poražené středečního obchodování, pro něž uplynulé dny budou znamenat významný zářez do hospodářských výsledků. Pro ilustraci, maloobchod Children's Place čerpá běžně z obchodů v zasažených oblastech až 28 % tržeb, Macy's okolo čtvrtiny. Tržby řetězců za říjen mají být zveřejněny právě dnes.

Jak obchodovat během výsledkové sezóny? Sledujte managementy firem!
Pozitivní překvapení - akcie půjdou nahoru, negativní překvapení - akcie půjdou dolů? Ano, tak mnozí uvažují a snaží se obchodovat v době zveřejňování firemních výsledků. Vědci ze tří amerických univerzit ale ve své nedávno zveřejněné studii přišli na něco jiného. Klíčové je to, jak se výsledky (ne)shodují s výhledy samotné společnosti.

Zdroj: MarketWatch