Burzovní kalendář 12. 11. - 16. 11. 2012
|

Burzovní kalendář 12. 11. - 16. 11. 2012

V týdnu po amerických prezidentských volbách by se investoři v Americe měli vrátit k ekonomickým datům v čele s maloobchodními tržbami, inflací a průmyslovou výrobou. V Evropě zkraje týdne bude v centru pozornosti Řecko, kde parlament dnes (v neděli) rozhoduje o rozpočtu na příští rok a které má v týdnu dostat zelenou pro čerpání dalších více než 30 miliard půjček od mezinárodních institucí. Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna kvartálními čísly uhelné NWR.

Wall Street

12-16/11 Výsledková sezóna (Target, Gap, Wal-Mart, Home Depot, Cisco Systems, Dell)

12/11 Státní svátek (Veteran's Day) - akciové trhy otevřené, dluhopisové trhy a banky zavřené

14/11 Index cen výrobců

14/11 Maloobchodní tržby

14/11 Zápis z jednání FOMC (Fed Minutes)

15/11 Index spotřebitelských cen

15/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15/11 Index aktivity filadelfského Fedu

16/11 Průmyslová výroba

Vedle důležitých makrodat bude ve Spojených státech zajímavé sledovat projevy hned pěti guvernérů poboček Fedu, kteří týden po prezidentských volbách mohou ve svých projevech naznačit více o dalších krocích Fedu (ve středu bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání). Hlavní slovo ale budou mít politici, kteří mají zhruba sedm týdnů na to, aby našli tolik skloňovaný "kompromis" při řešení fiskálního útesu, který hrozí z ekonomického výkonu USA ukrojit až 4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi dominují, VIX ale katastrofu zatím nepotvrdil
Po dlouhé době investoři zažili "výživný" týden. Index S&P 500 znovuzvolení amerického prezidenta přivítal propadem o více než 2% a ujistil všechny, že zvýšená volatilita od poloviny října bude nabývat na razanci.

Americká výsledková sezóna: Reportovat se bude hlavně v úterý a ve čtvrtek
Seznam firem, které ještě neprozradily akcionářům své výsledky, se zkracuje. V příštím týdnu odhalí svá čísla z technologií Dell nebo Cisco Systems, ze spotřebního sektoru Gap, Wal-Mart či Target.

Marc Faber: Obama je pohromou pro ekonomiku, akcie měly sletět o 50 % a lidé by si měli pořídit zbraně
Více než dvouprocentní pokles akcií den po znovuzvolení Baracka Obamy považuje Marc Faber za velké překvapení. Podle něj by měl hlavní americký akciový index S&P 500 odespat polovinu své hodnoty, samozřejmě s jistou nadsázkou. Nejinak než takto dramaticky začal komentář Marca Fabera pro Bloomberg TV.

Egan-Jones: Ani vyřešení fiskálního útesu nezachrání americký rating
Vítězství Obamy v prezidentských volbách znamená jediné: dohoda mezi Bílým domem a Kongresem, která by měla zabránit fiskálnímu útesu, se bude hledat těžko. Kompromisní rozhodnutí možná padne až "za pět minut dvanáct", stejně jako při jednání o loňském navýšení dluhového stropu. Ať tak, či onak, vysoký úvěrový rating si podle společnosti Egan-Jones Amerika neuchrání.

Bernstein: USA nebudou novým Řeckem
Richard Bernstein, bývalý vrcholový stratég Merrill Lynch, nepatří k pesimistům, kteří vidí vysoký americký veřejný dluh jako základ pro "řeckou cestu" americké ekonomiky. Podobné úvahy podle něj naprosto neodpovídají realitě, ve které jsou Spojené státy naopak jednou z mála vyspělých ekonomik, která se úspěšně brání opětovnému propadu do recese.

Evropa

12-16/11 Výsledková sezóna (E.On, Enel, UniCredit, Vodafone, MOL, Merck, Henkel)

13/11 Spojené království, Itálie - index spotřebitelských cen

13/11 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

14/11 Spojené království - nezaměstnanost

14/11 Francie - index spotřebitelských cen

14/11 Eurozóna - průmyslová výroba

15/11 Eurozóna, Francie, Německo, Itálie - HDP za 3Q2012

15/11 Spojené království - maloobchodní tržby

15/11 Eurozóna - index spotřebitelských cen

15/11 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

16/11 Eurozóna - obchodní bilance

V Řecku to znovu vře. Athény se potřebují rychle dohodnout a dostat další balík peněz, jinak těžko Evropské centrální bance příští pátek zaplatí zhruba 5 miliard eur splatného dluhu.

Řekové čekají na novou tranši peněz od Troiky (MMF, ECB, EK) již pěkně dlouhou dobu a rezervní fondy jim vysychají. Pokud dohoda nebude do pátku, udělá buď ECB jednostranný ústupek, nebo zemi reálně hrozí neřízený bankrot. Řecko se, tentokrát kvůli politické nestabilitě a předčasným volbám, opět dostalo do skluzu a potřebuje natáhnout záchranný program minimálně do roku 2016. Podmínkou k tomu bylo schválení nového úsporného balíku (v hodnotě přes 13 miliard eur), který řeckým parlamentem prošel ve středu večer těsnou většinou. Problém je, že Troika se není podle Financial Times schopná dohodnout na tom, z čí kapsy se natažení programu bude hradit.

Nikdo nechce ve skutečnosti navyšovat stávající balík v hodnotě 174 miliard eur. Aby plán fungoval (na papíře se dluh snížil ke 120 % HDP do roku 2020), bude nutné Řekům část dluhu odpustit. To je pro řadu evropských politiků nesmírně citlivá otázka. Evropská komise původně věřila, že by mohlo stačit snížit Řekům úrok na nové úvěry a poslat nazpátek do Athén zisky, které z držby řeckého dluhu zatím realizovala ECB. MMF ale nakreslil daleko černější výhled pro řeckou ekonomiku a dluhové rovnice nevycházejí. ECB odmítá pomoci Řecku více, MMF jakbysmet, a tak bude míč na straně členských zemí. Ty budou již v týdnu stát před volbou, zda dobrovolně Řecku odpustit větší část dluhu, nebo ho dotlačit do neřízeného bankrotu.

Zdroj: ČSOB

ECB se sazbami nepohnula, ekonomický výhled může být ještě zhoršen
ECB v souladu s očekáváním ponechala základní sazbu na historickém minimu 0,75 %. Další kroky podle slov prezidenta Draghiho dnes bankovní rada neřešila, čeká na další vývoj krize a je připravena spustit program odkupu dluhopisů OMT. Sazby beze změny ponechala i Bank of England (0,50 %), která pokračuje v kvantitativním uvolňování za celkem 375 miliard liber.

Evropa na tom nebyla hůř už tři roky
Index nákupních manažerů ve službách byl v říjnu v eurozóně revidován ze 46,2 bodu na konečných 46 bodů, celkový (služby a průmysl) na 45,8 bodu ze 45,7 bodu. Zpomalení evropské ekonomiky podle šéfů firem stále pokračuje, dokonce se ještě prohlubuje. Pokles na obou indexech zaznamenalo Německo, ve službách i Francie, mírné zlepšení pokračuje v Itálii. Z Německa navíc přišlo varování v podobě 3,3% poklesu podnikových objednávek.

Fondy předpovídají Británii krvavé Vánoce
Hedgeové fondy spekulují na "akciový masakr" ve Velké Británii. Seznamu velkých short pozic, které musejí být podle nových pravidel zveřejňovány, dominují britské retailové akcie.

V roce 2013 budou zisky firem klesat, očekávání recese ohýbá grafy dolů
Většina velkých světových ekonomik zpomaluje. Projevuje se to mimo jiné na výhledech ziskovosti firem v hlavních světových akciových indexech. Aktuálně je na tom nejlépe stále americký technologický Nasdaq, nejhůře jsou na tom Čína a Austrálie.

Zajímavá akcie po případné korekci: Lufthansa potvrdila zájem o spolupráci z Turky, šetřit ale bude dál
Německá letecká společnost Lufthansa profituje z úsporných opatření, která zavedla. Akciím pomohl v růstu na přelomu října a listopadu především kvartální report výsledků, který potvrdil rostoucí zisky. V dlouhodobějším horizontu může akciím pomoci i prohlášení tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana, který vyzval k bližší spolupráci leteckých společnosti Lufthansa a Turkish Airlines.

Smutná současnost bývalé velmoci, která ale stále rozhoduje o osudu Evropy
Francie dlouhodobě ztrácí konkurenceschopnost. Za uplynulých 12 let naprosto ztratila kontakt s Německem, aktuální žebříček Světového ekonomického fóra ji řadí na 21. místo, Německo je šesté. Náklady na práci ve Francii rostou rychleji, podíl vládních výdajů k HDP je 56 % (v Německu 46 %), obchodní bilance Francie je v hlubokém záporu. I Nizozemsko aktuálně vyváží více než Francie.

Pražská burza

14/11 NWR - hospodářské výsledky

14/11 Telefónica C.R. - rozhodný den pro snížení kapitálu o 13 Kč na akcii

15/11 HDP za 3Q2012

NWR: Očekávané výsledky za 3Q2012
Klesající ceny, stabilní náklady - tak odhadují hlavní trendy v hospodaření uhelné společnosti NWR analytici z České spořitelny. Firma by měla kompletní výsledkovou zprávu zveřejnit ve středu 14. listopadu.

Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů
Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Za jaké ceny nyní kupovat nebo prodávat ČEZ, KB a Telefóniku?
Uplynulý týden měl být podle řady burzovních pozorovatelů nejdůležitějším za celý letošní podzim. Investory čekala kombinace amerických prezidentských voleb, vrcholící české výsledkové sezóny, schvalování české penzijní reformy a řady mezinárodních makrodat. Jak investoři vše vstřebali a co je čeká dále? O tom si v pořadu Tržiště povídal šéfredaktor Investičního webu s Michalou Moravcovou, analytičkou makléřské firmy BOSSA, a makléřem brokerjetu ČS Martinem Loosem.

Za jaké ceny nyní kupovat nebo prodávat ČEZ, KB a Telefóniku?
Uplynulý týden měl být podle řady burzovních pozorovatelů nejdůležitějším za celý letošní podzim. Investory čekala kombinace amerických prezidentských voleb, vrcholící české výsledkové sezóny, schvalování české penzijní reformy a řady mezinárodních makrodat. Jak investoři vše vstřebali a co je čeká dále? O tom si v pořadu Tržiště povídal šéfredaktor Investičního webu s Michalou Moravcovou, analytičkou makléřské firmy BOSSA, a makléřem brokerjetu ČS Martinem Loosem.