Výměna ropných velmocí: USA předběhnou Saúdskou Arábii v roce 2017
|

Výměna ropných velmocí: USA předběhnou Saúdskou Arábii v roce 2017

Spojené státy předhoní do roku 2017 Saúdskou Arábii na čele žebříčku světových producentů ropy. Tvrdí to energetická agentura IEA. Energetickou soběstačnost USA podporuje růst těžby břidlicové ropy a plynu. Ještě loni přitom IEA předpokládala, že Saúdská Arábie vydrží na čele žebříčku až do roku 2035.

Ropa

"Rozvoj energetiky ve Spojených státech je razantní, jeho dopad se projeví i za hranicemi Severní Ameriky a energetického sektoru," uvedla IEA. Agentura očekává pokračující pokles dovozu ropy do USA, okolo roku 2030 by celý kontinent měl být čistým exportérem suroviny.

"Spojené státy do roku 2015 s výrazným náskokem předčí Rusko coby největšího producenta zemního plynu a v roce 2017 se stanou jedničkou i v těžbě ropy," uvedl na pondělní tiskové konferenci v Londýně Fatih Birol, hlavní ekonom IEA.

Předpokládaný vývoj produkce ropy a plynu v USA

Na tento příběh spoléhá Amerika: Energetická soběstačnost a největší produkce ropy a plynu v historii
Spojené státy americké produkují stále více fosilních paliv. Jejich produkce v letošním roce by měla pokrýt až 13 % celosvětové spotřeby a téměř 90 % potřeb samotné země. Navíc ropné a plynárenské firmy objevují nová ložiska, která by měla energetickou pozici Spojených států ještě vylepšit.

Zdroj: IEA