Americké zadlužení: Demografie naznačuje zadlužení, které země nezažila od druhé světové války
|

Americké zadlužení: Demografie naznačuje zadlužení, které země nezažila od druhé světové války

Americkou ekonomiku ohrožuje fiskální útes na přelomu roku. navíc bojuje s vysokým zadlužením - domácnosti sice začaly méně utrácet na úvěr, federální vláda ale vůči HDP zvyšuje svůj dluh rychlým tempem. Rozpočtová komise Kongresu ve své aktuální zprávě navíc varuje před několika dalšími znepokojivými trendy.

Americká ekonomika Zadlužení Demografie Baby boomers

Podle komise může být vývoj velice nepříznivý, pokud se lidé budou moci nadále rozhodovat podle pravidel, na která si v posledních letech zvykli, především v oblasti daní a spotřeby. Na růstu zadlužení by se podílela z velké části generace baby-boomers, která bude postupně odcházet do důchodu.

"Stále více lidí bude čerpat peníze ze systému sociálního pojištění, z Medicaire a Medicaid," píše se ve zprávě. Porostou obecně právě výdaje na zdravotní péči. Veřejné výdaje tak porostou, což bude vytvářet tlak na další zadlužování USA.

Výhled amerického rozpočtu v roce 2020

USA zametají s dluhovou bublinou. Co tomu chybí?
Pokud jste toho názoru, že drastické škrty výdajů Ameriku čekají teprve začátkem ledna s takzvaným fiskálním útesem, následující grafy by vás měly vyvést z omylu. Spojené státy už procházejí velmi bolestivým oddlužováním několik let. Zatím s nevalnými dopady na reálnou ekonomiku.