Konec banky UBS
|

Konec banky UBS

Banka UBS má v současném finančním světě stále horší reputaci. Nejsou za tím jen soudní spory s institucionálními klienty za chybné převody peněz. Problém je v celé UBS a v jejím nacionalismu.

Banky Management UBS
Siegmund Warburg

Banka se bez valných výsledků snaží měnit taktiku a navrátit se ke kořenům Warburg & Co. Její generální ředitel dává najevo, že chce banka získat zpět status klasické privátní banky. Management lamentuje nad tím, že z UBS v současnosti není největší investiční banka na světě a všichni se navzájem napadají za každou sebemenší chybu v řízení tohoto finančního kolosu.

UBS byla největší investiční bankou na světě. Když však koupila Warburg & Co a zakladatel Siegmund Warburg to "zabalil", vyšel najevo problém - bez jeho rad nebylo možné integrovat masu odlišných a často konfliktních entit do jediné složky.

Nákupní mánie UBS zahrnovala převzetí:

  • Největší americké makléřské firmy Paine Webber;

  • největšího správce aktiv Brinson Partners;

  • jedné z největších amerických investičních bank Dillion, Read & Co;

  • jednoho z největších market makerů, který byl kdy na světě předmětem akvizice, O'Connor & Associates;

  • jedné z největších "nešvýcarských" bank v Evropě Schröder, Münchmeyer, Hengst & Co.

Nákupní řádění bylo vlastně požehnáním. Bez dobrého managementu a zdravé rozvahy staré Warburg & Co by toho nikdy nemohla nakoupit tolik a tak rychle za sebou.

Úprk nejlepších zaměstnanců

Jen málo zaměstnanců z akvizic v 90. letech ve firmě zůstalo. Většina vrcholných manažerů "seskočila na svých zlatých padácích", kontinuita byla rázem pryč. Podle odhadů měla UBS, organizace se zhruba 100 tisíci zaměstnanců, v posledních desítkách let přinejmenším milionový "obrat" osob na pracovních pozicích.

Banka nenarostla do velikosti "too big to fail" a je jí nyní ne kvůli nedostatku kapitálu, ale faktu, že v akvizicích v Hamburku, Londýně nebo New Yorku nenašla nic švýcarského, co by se jí "hodilo do krámu".

Špičkami UBS jsou buď Švýcaři, Němci, nebo kombinace obojího. UBS razí stejnou filozofii jako Deutsche Bank, která tvrdošíjně odmítá dát příležitost Anshu Jainovi, schopnému investičnímu manažerovi, banku spoluřídit, protože je Ind a nemluví německy.

Ani s mnoha divizemi a aktivy přibližujícími se hodnotou ročnímu HDP vyspělých zemí nemusí impérium vzkvétat. U Sony se vše důležité od návrhů po implementaci jejích slavných videoher událo v Silicon Valley. Ostatní se ale rozhodovalo v Tokiu, z čehož pramenila neefektivita, která postupně zasáhla celý systém.

Neefektivnost pohřbila schopnost UBS konkurovat. Banka dnes nejenže nepodává oslnivý výkon, ona musí bojovat o přežití. Management zřejmě ještě nepochopil, že je hráčem na globálním trhu, kde je zvykem, že nikdo neklade překážky úspěšným osobnostem, které ovládají angličtinu, na úkor těch, co měli štěstí a narodili se na stejném místě jako zakladatelé firmy.

Nižší rating pro Švýcarsko? Zvykejme si na nové pořádky
Poradenská společnost Dun & Bradstreet v říjnu snížila rating Švýcarsku. Důvodem je značné zpomalení tamní ekonomiky, vážným rizikem je propad do technické recese a negativní výhled většiny předstihových ukazatelů v kombinaci se stupňující se krizí v eurozóně.

Zdroj: G.M.Trevelyan's blog