Burzovní kalendář 19. 11. - 23. 11. 2012
|

Burzovní kalendář 19. 11. - 23. 11. 2012

Hledání možností odvrácení ukončení fiskálního útesu v USA, dluhové problémy v eurozóně v čele s Řeckem a vojenské manévry Izraele a jeho protivníků z Hamásu - taková budou hlavní témata nového burzovního týdne, ve Spojených státech zkráceného o čtvrteční Den díkůvzdání. Na pražské burze se svými hospodářskými výsledky pochlubí Pegas Nonwovens.

Wall Street

19-23/11 Výsledková sezóna (Hewlett-Packard, Heinz, Campbell Soup, Lowe's, Best Buy, Salesforce.com, John Deere)

19/11 Prodeje existujících domů

20/11 Zahájené stavby domů

20/11 Bernanke a Lacker - projevy zástupců Fedu

21/11 Žádosti o hypotéku

21/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

21/11 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

21/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akciové indexy oslabovaly od pondělí do čtvrtka, na negativním vyznění týdne nic nezměnila ani mírná páteční "náprava škod" v podobě růstu o půl procenta. Index S&P 500 odepsal celkem 1,45 %. Starosti investorů s fiskálním útesem budou hýbat trhy i v týdnu novém.

Globálně nervozitu zvyšuje také dění v pásmu Gazy, kde znovu létají rakety a Izrael hrozí silnějším úderem na palestinská území. Cena ropy skokově narostla poté, kdy byl zabit jeden z vojenských vůdců teroristického Hamásu.

Z domácích zpráv bude investory zajímat úplný závěr výsledkové sezóny, v rámci kterého svá čísla představí několik spotřebitelských gigantů nebo Hewlett-Packard. Ve čtvrtek budou americké trhy zavřené kvůli Dnu díkůvzdání, v pátek pak obchody nabídnou předvánoční slevy v rámci takzvaného Černého pátku, kdy Američané tradičně berou obchody útokem.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Pokles pokračuje. Zastaví ho přeprodanost, sezónní pravidelnosti nebo nízká volatilita?
Index S&P 500 pokračoval v poklesu a uplynulý týden zakončil se ztrátou 1,5 %. Od volby prezidenta ztratil více než 5 %. Zhodnocení od začátku roku se smrsklo na polovinu. To ovšem stále vůbec není špatné, protože i tak index drží zisk kolem 8 %.

USA bez růžových předvolebních brýlí? Lidí na podpoře skokově přibylo, nálada investorů prudce klesá
Čtvrteční data z amerického trhu investory vůbec nepotěšila. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v uplynulém týdnu 439 tisíc, ve stejný den na týdenní bázi klesla nálada mezi americkými investory nejvíce od května.

První týden debaty o fiskálním útesu po volbách: Rizika trvají
Staronový americký prezident Barack Obama oslavil vítězství a pustil se do práce. Týden po volbách zatím v otázce fiskálního útesu nepadlo žádné zásadní rozhodnutí. Obě strany - demokratický prezident i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner - zopakovaly, že je potřeba nalézt kompromis. Tak to bychom měli.

Barack Obama: Muž bez plánu
Robert J. Shiller, profesor na Yale a spoluautor Case-Shillerova indexu cen amerických nemovitostí, tvrdí, že prezidentská kampaň odhalila, co dělá Američanům v současnosti největší starost. Vrásky na čele jim kreslí vývoj ekonomiky, obzvláště růst nezaměstnanosti. Republikánský kandidát toho v kampani využíval a označoval Obamu jako muže, který nemá plán, jak chce ekonomiku postavit na nohy.

Chtěné i nechtěné dopady třetí vlny kvantitativního uvolňování v USA (QE3)
O dopadech nového kola kvantitativního uvolňování oznámeného v září americkou centrální bankou Fed již byla vedena řada diskuzí. Hlavními cíli tohoto kvantitativního uvolňování jsou dle samotného Bena Bernankeho snížení dlouhodobých úrokových sazeb, zlepšení finanční situace, snížení nezaměstnanosti a zajištění zotavení americké ekonomiky. Záměr však ne vždy ospravedlňuje použitý způsob.

Evropa

20/11 Německo - index cen výrobců

20/11 Glencore a Xstrata hlasují o fúzi

20/11 ministři financí EU rozhodnou o další tranši finanční pomoci pro Řecko

21/11 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

22/11 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů (Markit FLASH)

22/11 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

22-23/11 Summit EU/EMU

23/11 Německo - HDP za 3. čtvrtletí 2012

23/11 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

Znovu živá debata o Řecku a o případném odpuštění části jeho dluhů hýbala Evropou během celého uplynulého týdne. Evropské akcie ztratily jako celek přes 2 % (DJ EuroStoxx 50 -2,12 %).

V pátek Jens Weidmann (Bundesbank, opoziční "odpadlík" v radě ECB) uvedl, že země bude potřebovat další odpis dluhů, ale že by k němu mělo dojít až po zavedení dalších reforem. Ministři financí v novém týdnu rozhodnou, zda Evropa Řecku "přiklepne" další peníze, jejich rozhodnutí pak bude muset posvětit ještě summit celé unie.

Tam se může jistě znovu více mluvit také o Španělsku, které ale podle všeho žádost o finanční pomoc nechystá. Výnosy jeho dluhopisů tak, i kvůli větší nervozitě na trzích obecně, rostou již měsíc.

Z makrodat bude nejdůležitější index podnikatelské nálady Ifo v Německu. To se sice podle prvních odhadů ve třetím kvartálu udrželo v kladném teritoriu, pokud jde o růst HDP, celou Evropskou unii ale nad nulou udržela spíše Británie se svou olympiádou, eurozóna naopak vstoupila do druhé recese za poslední čtyři roky.

V Řecku se pojem morální hazard přetváří před očima: Až nepůjde o koryta, půjde o život
V pondělí se setkali ministři financí eurozóny, aby probrali situaci Řecka. Podle očekávání k uvolnění další tranše finanční pomoci nedošlo, místo toho Řecko dostalo dva roky navíc na zavedení úsporných opatření. To podle odhadů bude znamenat další desítky miliard pomoci. EMU a MMF se však nedohodly na harmonogramu snižování celkového dluhu, který by měl klesnout z dnešních 190 % HDP na 120 % do roku 2020. Jean-Claude Juncker (za EMU) by rád posunul i toto datum, Christine Lagardeová (MMF) je proti. Další setkání je v plánu 20. listopadu. Bankrot Řecka evidentně nikdo nechce, mluvit se o něm ovšem může stále.

Pomaličku, polehoučku trhy přestávají věřit Španělsku. Žádost o pomoc v nedohlednu
Graf někdy řekne více než tisíc slov. Výnosy španělských vládních dluhopisů od 18. října stabilně rostou. Sice nejde o dramatické úrovně, výnosy jsou stále pod 6 %, nicméně zdráhavý postoj Rajoyovy vlády k žádosti o pomoc z ESM, navíc podporovaný výroky německých a dalších evropských politiků, dělá z příslibu odkupu dluhopisů ze strany ECB (program OMT) jen bezpečnostní záklopku, o kterou ale nikdo aktuálně nestojí.

Neslihan Yilmaz (Maxis Securities): Nezapomínejte na Turecko. Čeká ho spotřebitelský boom, na kterém se dá vydělat
Turecká ekonomika přibrzdila, na rozdíl od Evropy ale stále "jede". Vláda letos čeká posílení o 3 %, v příštím roce o 4 %. Agentura Fitch navíc zemi před týdnem vylepšila rating. Přesto na ni evropští investoři často zapomínají, a to neprávem, říká Neslihan Yilmaz ze společnosti Maxis Securities, která patří do skupiny IS BANK (Türkiye İş Bankası).

Repete: Nová hypotéční bublina v Evropě roste na Islandu
Islandští zákonodárci hledají způsob jak zabránit nafouknutí další spekulativní bubliny. Zahraniční investoři jsou vlivem kapitálových regulací hnáni k tomu, aby investovali prostředky například i do islandských aktiv. Nejatraktivnější je pro ně nemovitostní trh.

Pražská burza

22/11 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky

22/11 ČEZ - uzávěrka pro nabídky v druhém kole tendru o elektrárnu Dětmarovice

Pražská burza za uplynulý týden ztratila jako celek 0,98 %, když ji táhly dolů především NWR (navzdory překvapivě dobrým výsledkům), CETV, Telefónica (po datu na výplatu 13 Kč ze základního jmění) a ČEZ. Naopak se dařilo oběma bankovním titulům a akciím společnosti ORCO.

V průběhu nového týdne do 21. listopadu by své výsledky měla představit také technologická společnost KIT digital, která byla donedávna součástí hlavního trhu pražské burzy.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků z České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Takhle se v ČR kolektivně investovalo ve třetím kvartálu 2012
Celkový objem majetku, investovaný přes členy Asociace pro kapitálový trh (AKAT) do investičních nástrojů dosahoval k 30. září 2012 849,291 miliardy korun. Drobní investoři a instituce drží v domácích a zahraničních podílových fondech nabízených v České republice 225,5 miliardy Kč. Během třetího čtvrtletí 2012 tak majetek v podílových fondech vzrostl o 3,67 miliardy Kč (+1,66 %).

Ján Hájek: Uzdravím vaše portfolio, preferuji informace z první ruky
Se správným výběrem akcií a dobrou diverzifikací portfolia se dá přežít nejedna burzovní bouře. Velmi zajímavé zisky na akciových trzích by měly vydržet až do Silvestra, říká dlouhodobě nejúspěšnější akciový portfoliomanažer v České republice a příznivec nových technologií Ján Hájek z fondu Top Stocks ISČS, jehož náplň práce se skládá mimo jiné z účasti na biotechnologických konferencích a jenž jako jeden z mála manažerů v Česku sám investuje do fondu, který řídí.

HDP ČR klesá, ČNB má větší prostor pro případné intervence
Český HDP klesl i ve třetím kvartálu (o 0,3 %) a uzavřel tak rok mezičtvrtletních poklesů. Meziročně ekonomika ztratila 1,5 %. ČNB tak má další důvod uvažovat o měnových intervencích v zájmu podpory českého vývozu.

Podílové fondy v Česku: Dluhopisy vedou, akcie jim ale šlapou na paty
Drobní investoři a instituce drží v domácích a zahraničních podílových fondech nabízených v České republice 225 miliard Kč. Během třetího čtvrtletí 2012 vzrostl majetek v podílových fondech o téměř 4 miliardy Kč. O tom, co stojí za tímto růstem, jaké fondy jsou populární a jak se dívají správci podílových fondů na potenciál jednotlivých investic do konce roku, si povídal v pořadu Tržiště na Rádiu Česko šéfredaktor Investičního webu s Davidem Kufou (Conseq) a Janem Chlumským (IKS-KB).

Kde jsou všichni ti chudí Češi?
V České republice je v rámci Evropské unie nejmenší podíl osob ohrožených chudou či sociálním vyloučením. Vyplývá to z říjnových údajů Evropské komise. Utahování opasků je fakt, pesimismus - Čechům tak vlastní - ale možná přeháníme.