Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 %
|

Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 %

Vedle řady aktuálních nejasností je velkým rizikem pro investory do akcií ocenění trhu. Populární roční poměr ceny a zisku (P/E) je dobrý pro rychlou orientaci, pro dlouhodobější výhled je mnohem vhodnější takzvané Shillerovo P/E. To v současnosti investorům posílá jasný vzkaz - výnosy z akcií se budou v příštích letech pohybovat okolo 3,5 %.

Ocenění Světové akcie Výnosy
Shiller P/E amerických akcií

Robert Shiller je oznávaný ekonom z Yale, který předpověděl internetovou i realitní bublinu v USA. Jeho oceňovací model (Shillerovo P/E) pracuje s delším horizontem. Zohledňuje zisky za uplynulých 10 let, očistí je o inflaci (zisky jsou přepočítány na současné dolary podle indexu CPI) a ze získaných hodnot je vypočítán průměr.

Aktuální Shillerovo P/E je 20,6 (ve středu 14. listopadu), což je 24,8 % nad historickým průměrem 16,5. Tato hodnota implikuje budoucí kapitálové výnosy z akcií okolo 3,7 %. Nic moc, že?

Cliff Asness, šéf investiční společnosti AQR, ve svém komentáří ke třetímu čtvrtletí na trzích mimo jiné věnuje pozornost právě budoucnosti akcií v souvislosti s jejich oceněním podle Shillerova P/E. Průměrný reálný výnos byl v uplynulých 10 "ztracených" letech jen 0,9 % (u indexu S&P 500). Naopak v letech, kdy bylo Shillerovo P/E nejníže, byl výnos mezi 10,3 a 10,4 %. To asi nebude úplná náhoda.

Kritici SHillerova P/E v posledních letech s oblibou namítají, že jde o velice zavádějící indikátor. Hluboký sešup trhu v roce 2008 totiž musí indikátor za uplynulých 10 let (až do roku 2017) výrazně zkreslovat. Propad zisků v roce 2008 ovšem vystřídalo rychlé oživení, například ve finančním sektoru.

Portfolio, to nejsou jen akcie

Pro všechny případy ale Cliff Asness vypočítal ještě jeden upravený indikátor, a sice založený ne na průměrech zisku za uplynulých 10 let, ale na střední hodnotě (mediánu). Tím odstínil vliv extrémních hodnot. I takto vypočítané P/E je vysoko nad svým historickým průměrem.

Podle Asnesse to znamená jediné - budoucí výnosy z akcií budou velice skromné. K tomu je potřeba počítat i s hodně nízkými výnosy z vládních dluhopisů USA a dalších zemí s vysokým ratingem. Při základním rozdělení portfolia mezi akcie a dluhopisy v poměru 60/40, jež využívají velcí institucionální investoři, se reálné výnosy budou pohybovat okolo 3 %.

To může být zásadní především pro americké penzijní fondy, které byly dlouhá desetiletí zvyklé počítat ve svých výhledech s výnosy okolo 8 %. Pokud se potvrdí platnost indikátoru Roberta Shillera potvrdí, takzvaný nový normál - typický nízkými výnosy - se bude týkat i jich. Dividendový výnos okolo 2,2 %, dluhopisy s výnosy 1,7 % a akcie firem, jejichž zisky v uplynulém roce dosáhly rekordních úrovní (malý potenciál dalšího výrazného růstu), výhled na základě Shillerova P/E podtrhují.

Akcie a ekonomika: Nemusí být tak zle aneb 4 důvody k býčí náladě
Čína se nadechne k novému růstu, Evropa se díky ECB vyhne armagedonu a ve Spojených státech politici odvrátí, alespoň částečně, největší hrozby spojené s fiskálním útesem. Tak optimisticky se na současnou světovou ekonomiku dívá Joachim Fels z Morgan Stanley. A není zdaleka sám - černé scénáře přestávají ekonomy bavit, mnozí vyzývají k realističtějšímu pohledu na věc.

Zdroj: The Economist