Zemní plyn: Cena stále vysoká
|

Zemní plyn: Cena stále vysoká

Komoditou, která minulý týden zajímavě posilovala, byl americký zemní plyn. Jeho cena rostla hlavně před týdenní statistikou zásob od agentury EIA. Ta přinesla první sezónní propad zásob, jehož důvodem byla zvýšená poptávka způsobená podprůměrnými teplotami. Spotřebu 18 miliard kubických stop z podzemích zásob způsobil nejdřívější sezónní výběr od roku 2007. Za posledních pět let v daném týdnu naopak zásob přibývalo průměrně o 17 miliard kubických stop.

Komodity Zemní plyn

Předpovědi zatím naznačují, že by letošní zima ve Spojených státech mohla být chladnější než ta minulá. Snižující se zásoby by pak mohly podržet cenu plynu, zejména pak během ledna a února, kdy topná sezóna vrcholí. To znamená, že cena plynu pravděpodobně zůstane v pásmu od 3,5 do 4,25 USD. Nad hranicí 4,25 USD by pak plyn ztrácel konkurenceschopnost v porovnání s americkým topným uhlím.

Uplynulá zima byla čtvrtou nejteplejší od dob, kdy se teplotní statistiky měří. To pomohlo vyvolat kolaps cen zemního plynu na začátku letošního roku, kdy zásoby nebyly spotřebovávány běžnou rychlostí. Tehdy to vyvolalo obavy, že by během letošního doplňování zásob, které trvá od dubna do listopadu, nemuselo dojít k naplnění maximální kapacity zásob. Jak ale všichni víme, nakonec se tento faktor neprojevil, protože došlo k bezprecedentnímu přechodu z uhlí na plyn, což pomohlo stabilizovat ceny a úrovně zásob.

Cena futures kontraktu na zemní plyn

Jak snadno prodělat na komoditách
Komodity jsou oblíbeným investičním nástrojem, který v poslední době často plní roli alternativních investic k běžným investičním nástrojům v mnoha portfoliích. Kromě tradičních futures kontraktů, které jsou určeny především zkušeným obchodníkům nebo spekulantům, se u drobných investorů těší oblibě zejména produkty jako ETF nebo certifikáty. I ty ale mohou být pro nezkušené investory velkým zklamáním.

Zdroj: Saxo Bank