Na co sázet, když vyhraje Obama, a která aktiva naopak podpoří vítězství Romneyho?
|

Na co sázet, když vyhraje Obama, a která aktiva naopak podpoří vítězství Romneyho?

Podle průzkumů a volebních modelů je pravděpodobnější vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách. Dále je pravděpodobnější vítězství demokratů ve volbách do senátu a republikánů do sněmovny reprezentantů. Předvolební souboj je však značně vyrovnaný a prostor pro překvapení je tak poměrně velký.

Komodity Státní dluhopisy Americký dolar Světové akcie Volby

Ať volby dopadnou jakkoli, bude důležité, zda nový prezident bude mít podporu v Kongresu. Pokud ne (což vypadá jako pravděpodobné), bude to pro finanční trhy negativní kvůli pokračující polarizaci, tedy neschopnosti se domluvit. Nejbližší střet by nastal v diskusi ohledně "fiskálního útesu" a navýšení dluhového stropu.

Reakce ekonomiky

Začněme pravděpodobnou krátkodobou reakcí. V první řadě bude důležité, zda vyhraje prezidentské a kongresové volby stejná strana. Pokud by se tak stalo, podstatně by to zjednodušilo řešení problémů, a to jak na straně rozpočtu a dluhu, tak na straně podpory ekonomiky. Reakce trhu by měla proto být primárně pozitivní, asi poněkud výrazněji v případě republikánů (kde je tak vyšší pravděpodobnost, že by k této eventualitě došlo), a to ze dvou důvodů:

1. Obama příliš nepřesvědčil o své schopnosti řešit problémy v prvním prezidentském období.

2. Finanční trhy mají přirozenou tendenci podporovat spíše republikánské recepty v oblasti hospodářské politiky.

Dlouhodobé ekonomické dopady se dají snáze odhadnout v případě vítězství demokratů, protože za sebou máme zkušenost předchozích čtyř let a nedá se očekávat, že by došlo k razantním změnám hospodářské politiky. Dá se proto předpokládat, že dopad na hospodářství by nebyl zásadně odlišný od minulých let – ekonomika by pravděpodobně pokračovala v nemastném neslaném růstu částečně vylepšeném stimulačními opatřeními, došlo by k mírnému zlepšení fiskální situace, ale pravděpodobně ne k zásadnímu dlouhodobě udržitelnému řešení (to by vyžadovalo ozdravění ekonomiky a návrat k růstu kolem potenciálu před rokem 2008).

U Romneyho je situace složitější ze dvou důvodů:

1. Používá tradiční republikánský model stimulace ekonomiky pomocí nižších daní, ale na rozdíl od minulosti (Reagan, G. W. Bush) nemá prostor pro podstatný růst zadlužení.

2. Aby byl schopný své plány reálně ufinancovat, musela by ekonomika začít poměrně rychle růst, což nevypadá pravděpodobně.

Celkově působí realističtěji demokratické plány, přestože samy o sobě neřeší klíčové problémy USA (strukturálně pomalejší růst a zadlužování).

V případě vítězství opačných stran v prezidentských a kongresových volbách čeká Ameriku velmi obtížné dohadování kompromisů v klíčových otázkách, bezprostředně u rozpočtového útesu a zvýšení stropu zadlužení. Dá se předpokládat, že nalezené kompromisy budou podobně jako v minulosti pouze krátkodobými řešeními odvracejícími pouze bezprostřední hrozby.

Situace tak bude dále směřovat k vyhrocení podobnému probíhající dluhové krizi v EMU. Finanční trhy by měly bezprostředně reagovat spíše negativně (poněkud více v případě vítězství Obamy), tato negativní reakce by měla ještě zesilovat, až se ukáže, že se strany nejsou schopné konstruktivně dohodnout na řešení klíčových problémů.

Srovnání daňových politik prezidentských kandidátů

Reakce trhů

Akcie

Na případné vítězství Baracka Obamy budou mít tendenci mezi akciovými sektory pozitivně reagovat firmy zaměřené na spotřebitele z nižší a střední třídy a také firmy ze zdravotního sektoru. Případné vítězství Mitta Romneyho by bylo dobrou zprávu pro banky (a celkově finanční sektor) a zbrojařské firmy.

Dluhopisy

Bondy by patrně reagovaly pozitivně na Obamovo vítězství, a to především kvůli možnému odlivu do kvality souvisejícímu s pravděpodobnou počáteční negativní reakcí akciového trhu.

Dolar

Patová situace by pravděpodobně poměrně výrazně negativně ovlivnila dolar. Romneyho vítězství s podporou v Kongresu by dolaru mohlo naopak krátkodobě pomoci. V případě vítězství Obamy by dolar mírně posílil díky vyšší rizikové averzi v souvislosti s pravděpodobnou krátkodobě negativní reakcí akcií.

Komodity

U komodit jsou možné dopady hlavně o ropy. Romney plánuje uvolnit omezení a zvýšit těžbu v USA, což by dále stlačilo cenu americké ropy (WTI). Jeho možná agresivnější mezinárodní politika hlavně v oblasti Blízkého a Středního východu by naopak zvyšovala rizikovou prémii a tlačila na vyšší cenové úrovně ropy Brent.

Reakce dolaru, dluhopisů, komodit a akcií na výsledky voleb v USA

Richard Vedder: Další obrovská bublina je tady, a navíc Obama ničí základy Ameriky
RICHARD VEDDER, prominentní americký ekonom, říká: "Obamovo znovuzvolení by bylo totální pohromou pro americkou ekonomiku. Romneyho ekonomický program je mnohem nadějnější. Hovoří například o tom, že nedopustí zvyšování daní."

Zdroj: Česká spořitelna