Americký dluh v souvislostech
|

Americký dluh v souvislostech

Spojené státy se v uplynulých letech zadlužovaly výrazně rychleji než v předchozích desetiletích. Známý analytik Doug Short na sérii grafů ukazuje vývoj amerického veřejného dluhu vůči HDP v zajímavých souvislostech, mimo jiné i s mírou zdanění. Právě daně jsou přitom jedním z hlavních témat takzvaného fiskálního útesu na začátku roku 2013. Short k projekci využívá předpokladů prezidentské kanceláře pro řízení a rozpočet (Office of Management and Budget).

Americká ekonomika Zadlužení Dluhový strop Fiskální útes
USA: Veřejný dluh a míry zdanění USA: Poměr veřejného dluhu vůči HDP a míry zdanění USA: Poměr veřejného dluhu vůči HDP a jednotliví prezidenti USA: Poměr veřejného dluhu vůči HDP a válečné konflikty

Fiskální útes: Podle manažerů příležitost pro Obamu i celou Ameriku
Vzkaz manažerů napříč americkými sektory hospodářství politikům do Washingtonu je jasný: "Odvraťte hrozící fiskální útes a dejte americké ekonomice šanci na rychlý odraz vzhůru!"

Egan-Jones: Ani vyřešení fiskálního útesu nezachrání americký rating
Vítězství Obamy v prezidentských volbách znamená jediné: dohoda mezi Bílým domem a Kongresem, která by měla zabránit fiskálnímu útesu, se bude hledat těžko. Kompromisní rozhodnutí možná padne až "za pět minut dvanáct", stejně jako při jednání o loňském navýšení dluhového stropu. Ať tak, či onak, vysoký úvěrový rating si podle společnosti Egan-Jones Amerika neuchrání.

Zdroj: dshort.com