KIT digital: Propad v USA o 76 %, firma může zbankrotovat
|

KIT digital: Propad v USA o 76 %, firma může zbankrotovat

KIT digital vydala ve středu v noci zprávu, podle níž není možné brát jako relevantní výsledky od roku 2009. Akcie v after-marketu ztrácely až 76 %, v Praze je s nimi zastaveno obchodování.

Akcie ČR KIT digital

Analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu to považuje za velice špatnou a neočekávanou zprávu. "Při zveřejnění výsledků za 2Q2012 v srpnu a následném konferenčním hovoru firma oznámila velký odpis majetku a vytvořila očekávání, že po několikaměsíční revizi účetnictví jsou ty největší nedostatky opraveny," píše Menčík.

Pochybnosti již na jaře

První pochybnosti o kvalitě účetnictví se začaly objevovat již po odchodu bývalého CEO Tuzmana v březnu letošního roku. Nový management začal přehodnocovat jednak odhady provozních ukazatelů, které se ukázaly jako extrémně nadhodnocené, ale také přehodnocoval kvalitu účetních výkazů.

Během výsledků za první a druhý kvartál vedení postupně upravovalo odhady, na což akcie reagovaly strmým poklesem. Firma najala nové odborníky na finance, cash management, audit či risk management s cílem "narovnat" účetní výkazy.

Má vůbec smysl prodávat akcie KITD?

Včera zveřejněné informace jsou bezprecedentní a neočekávané a ukazují na zásadně špatné řízení firmy během Tuzmanovy éry. Ač nové vedení upozorňovalo na účetní nedostatky, ani náznakem neupozornilo na riziko tak extrémního nesouladu a následných revizí.

Podle makléřů z českých firem se na prodej akcií KIT digital stojí taková fronta, že v podstatě prodávat ani nemá cenu, možná spíše počkat, zda nezbude nějaký likvidační zůstatek. U firmy listované na Nasdaqu a zároveň na dalších burzách nic podobného nepamatují.

"Akcie KIT digital byly ještě před necelým rokem černým koněm pražské burzy. Odborníci se opírali o finanční výsledky a obecně známé informace. Ovšem management společnosti několikrát zklamal důvěru investorů, a tak se akcie sesypala o 96 % z letošního únorového maxima. Nejprve letos na začátku května oznámil management horší výhled společnosti ohledně tržeb a budoucího cash flow. Akcie na to reagovala jednodenním propadem o více než 30 %. Dnes vyšly najevo skutečnosti, že společnost de facto lhala a zamlžovala pravdu ohledně minulých výsledků. Mnoho investorů je tímto průběhem zklamáno a můžeme se dočkat soudní dohry," píše stratég Michal Valentík z ČP Investu. "Dále je na celé věci smutné to, že se jedná o další nepovedenou emisi na pražské burze. Nedůvěra českého drobného investora tak bude opět více prohloubena, což pražské burze neprospěje."