Výhled hlavních světových měn a jedna vtipná poznámka k Řecku
|

Výhled hlavních světových měn a jedna vtipná poznámka k Řecku

Výhled na korunu, dolar, euro i polský zlotý. Měsíční a půlroční cílové ceny z dílny analytiků České spořitelny.

EUR/USD Řecko EUR/CZK
Výhled na hlavní měnové páry

Pobavil nás dnes Martin Lobotka svou ranní poznámkou k situaci okolo Řecka: "I když se nám pomalinku blíží konec světa, EK/ECB/MMF to zřejmě nevidí a snaží se něco udělat s Řeckem. Včera se znovu nedomluvily, jak to udělat, aby (aspoň na papíře) řecký dluh v letech 2020 nebo 2022 byl okolo 120 % HDP. Němci a spol. nechtějí odepisovat nic z toho, co stále nazývají půjčkou Řecku, MMF nechce dát Řecku další dva roky na to, aby těch 120 % dosáhlo, a všichni se dohadují, jak sehnat peníze, o nichž se už teď ví, že budou v roce 2013 nebo 2014 oproti plánu chybět. No, nepodceňuji byrokraty, že ty peníze nakonec najdou (možná jen část teď a část pak, ale najdou), ale je skoro jasné, že Řecko si s tímto dluhem nedokáže pomoci samo, něco mu budou muset odpustit (pochybuji, že prodloužení o dva roky něco změní). BTW, pamatujete, jak mělo Řecko dluh přes 300 miliard eur, než mu začali všichni pomáhat? Od té doby už soukromí investoři leccos odepsali - pamatujete na hrátky s aktivací CDS? -, ale i tak je situace horší než na začátku. EPIC FAIL, IF U ASK ME."

Dohoda o Řecku znovu odložena, euro oslabuje
Úterní zasedání Ecofinu přineslo zklamání. Ministři financí se stále nedokázali se zástupci MMF a ECB dohodnout na tom, jak dlouhodobě řešit předluženost Řecka. Nebylo schváleno ani uvolnění dalších 40 miliard eur pro tuto problémovou zemi.

Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů
Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Zdroj: Česká spořitelna