Akcie s nejvyšším dividendovým výnosem
|

Akcie s nejvyšším dividendovým výnosem

Akcie s vysokým dividendovým výnosem se v době nulových úrokových sazeb staly mezi investory populární investicí. Proto může přijít vhod aktuální tabulka akcií s nejvyšším dividendovým výnosem z amerického akciového indexu S&P 500 a evropského akciového indexu Stoxx Europe 600.

Světové akcie Dividendy

Akcie jsou seřazeny podle dividendového výnosu (DY) sestupně. V tabulce jsou dále uvedeny některé další ukazatele (P/E – cena akcie/zisk na akcii, P/CF – cena akcie/cash flow na akcii, Payout Ratio – výplatní poměr, Debt/Equity – dluh/vlastní jmění firmy).

V první tabulce jsou znázorněny akcie z indexu S&P 500. Kromě dividendového výnosu je vhodné se zaměřit i na ukazatel výplatního poměru (payout ratio), který je alespoň základním vodítkem tohpo, zda je vyplácená dividenda dlouhodobě udržitelná (čím nižší hodnota, tím lépe). V neposlední řadě pak na ukazatel dluhu k vlastnímu jmění (Debt/Equity). Pokud má firma vysoké dluhy, hrozí, že by mohla omezit či zrušit výplatu dividendy a zaměřit se na splácení svých závazků (preferované jsou nízké hodnoty). P/E a P/CF slouží jako základní hodnotové ukazatele, které mohou být prvním vodítkem, které pomůže odhalit případné podhodnocení akcie. Čím nižší hodnota ukazatelů, tím lépe.

Akcie s největším dividendovým výnosem z indexu S&P 500

Zajímavými kandidáty budou zejména akcie s vysokým dividendovým výnosem a nízkým výplatním poměrem, dluhem a hodnotovými ukazateli P/E, P/CF. Mezi nejzajímavější tak patří akcie společností Exelon, Hewlett-Packard, Cliffs Natural Resources, Best Buy nebo Ameren.

Akcie s největším dividendovým výnosem z indexu STOXX 600

V případě Evropy stojí za podrobné prozkoumání akcie firem RSA Insurance Group, GDF Suez, Intermediate Capital Group, AstraZeneca, BAE Systems, Vodafone Group nebo Total.

Zlato vs. akcie: Žlutý kov není investice, ale do portfolia patří
Snaha dosáhnout rozumné alokace aktiv je rozhodujícím faktorem při tvorbě portfolia. Ale investičního, nebo spořicího? Jak vlastně nazývat snahu o ochranu hodnoty peněz? A má v portfoliu své místo zlato?

Zdroj: Colosseum