Hvězda mezi drahými kovy nemá zlatý třpyt
|

Hvězda mezi drahými kovy nemá zlatý třpyt

Poslední měsíc byl na akciovém trhu ve znamení výprodejů, až poslední týden se investoři vrátili k akciím. Drahé kovy v době strachu na trzích umějí nabídnout útočiště, tradiční zlato ale v uplynulém měsíci překonal jiný drahý kov - paladium.

Komodity Zlato Paládium

Paladium rostlo v posledním měsíci nejvíce ze všech drahých kovů. Nutno dodat, že od začátku roku byl tento kov co do výkonnosti naopak nejhorší.

Minulý týden ovšem přišla zpráva od přední chemické firmy Johnson Matthey. Podle její předpovědi bude již letos paladium nedostatkovým zbožím kvůli klesajícím dodávkám z Ruska a Jihoafrické republiky. Nepodaří se mu uspokojit poptávku pro investiční ani výrobní účely.

Paladium je nutné pro výrobu autokatalyzátorů. I když loni bylo přebytkovým kovem, v letošním i příštím roce se čeká jeho "deficit". To pomůže jeho ceně jak v relativním, tak absolutním vyjádření. Největším problémem je to, že je jeho trh velmi malý a velká část investorů má tendenci se mu kvůli nízké likviditě a někdy i vysoké volatilitě vyhýbat.

Zhodnocení drahých kovů

Jak snadno prodělat na komoditách
Komodity jsou oblíbeným investičním nástrojem, který v poslední době často plní roli alternativních investic k běžným investičním nástrojům v mnoha portfoliích. Kromě tradičních futures kontraktů, které jsou určeny především zkušeným obchodníkům nebo spekulantům, se u drobných investorů těší oblibě zejména produkty jako ETF nebo certifikáty. I ty ale mohou být pro nezkušené investory velkým zklamáním.

Zdroj: Saxo Bank