Investoři, neděste se! Zvýšení daní v USA signalizuje naději na nadprůměrné akciové výnosy
|

Investoři, neděste se! Zvýšení daní v USA signalizuje naději na nadprůměrné akciové výnosy

Investoři se s blížícím se fiskálním útesem obávají dopadů na akciový trh. Vyšší zdanění kapitálových výnosů a dividend v USA je velkým strašákem. Brian Belski z BMO ovšem upozorňuje na zajímavý fakt - akcie podle něj reagují na ekonomický cyklus, ne na změny daňových sazeb. A ekonomické oživení v USA je v posledních měsících znatelné. Navíc politici podle něj udělají vše pro to, aby dopady fiskálního útesu byly co nejmenší.

Americká ekonomika Daně Světové akcie Fiskální útes

"Za uplynulých 100 let se daně zvýšily 17krát, z toho pouze 7krát po druhé světové válce. Akciové výnosy jsou ale v letech po zvýšení daní velice slušné, v průměru zhruba 18 % za rok u indexu S&P 500. Zisky u akcií navíc vydržely dalších 5 let po zavedení vyšších daňových sazeb," upozorňuje Belski.

Trh navíc naopak zaostával za dlouholetým průměrem právě v letech, kdy byly daně snižovány. "Ani to ovšem není důsledek daní samotných, ale fáze ekonomického cyklu, v níž ke snižování daní docházelo," uzavírá Belski. Vyšších daní se proto podle něj investoři bát nemusejí.

Zvýšení daní akcie v průměru spíše podporuje

Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 %
Vedle řady aktuálních nejasností je velkým rizikem pro investory do akcií ocenění trhu. Populární roční poměr ceny a zisku (P/E) je dobrý pro rychlou orientaci, pro dlouhodobější výhled je mnohem vhodnější takzvané Shillerovo P/E. To v současnosti investorům posílá jasný vzkaz - výnosy z akcií se budou v příštích letech pohybovat okolo 3,5 %.

Zdroj: BMO Capital Markets