To je ale překvapení! Wall Street je pro rok 2013 bullish na akcie!
|

To je ale překvapení! Wall Street je pro rok 2013 bullish na akcie!

Zatímco drobní investoři mají strach investovat do akcií, protože je světoví politici i ekonomové zásobují negativními zprávami a výhledy (fiskální útes, zpomalení Číny, dluhová krize v Evropě a další), stratégové a analytici na Wall Street se houfují do býčího stáda. Proč?

Světové akcie Výhled na rok 2013
Americké akcie

Důvody, proč by měly v roce 2013 minimálně americké akcie posilovat, jsou částečně i odpovědí na hrozby, které visí nad světovou ekonomikou: Spousta levných peněz od Fedu (a dalších centrálních bank), oživení na trhu s americkými nemovitostmi a růst zisků amerických firem. Nakonec také naděje, že se žádný z černých scénářů nenaplní, nebo alespoň ne v plné míře.

Minimálně poslední bod by jistě nejeden pesimista rád zpochybnil. A jistě dostanou prostor i u nás na webu. Nicméně teď si pojďme shrnout, proč a podle kterých stratégů by akcie měly v roce 2013 pokračovat v býčím trendu.

Sam Stovall, S&P Capital IQ: "Není ideální doba na dlouhodobé predikce, ale řada nejistot je s námi již mnoho měsíců, navíc naděje na jejich vyřešení spíše roste. Naše cílová cena pro konec roku 2013 u indexu S&P 500 je proto 1 550 bodů."

Adam Parker, Morgan Stanley: "Předpověď na letošní rok (1 167 bodů) nám nevyjde, pokud nenastane nějaký armagedon do konce roku. V příštím roce proto budu opatrnější, předpokládám u indexu S&P 500 mírné posílení oproti současnosti na 1 434 bodů. Rally by měly táhnout především velké dividendové akcie a oživení v Číně. Cílová cena ke konkrétnímu dnu v budoucnosti má ale smysl jen pro minimum investorů."

Tony Dwyer a Michael Welch, Canaccord Genuity: "Historie, globální trendy v monetární politice a solidní data z USA jsou důvodem pro velice optimistický akciový výhled. Index S&P 500 by se měl ke konci roku 2013 držet okolo 1 650 bodů.

Pouze společnost Piper Jaffray je optimističtější s cílovou cenou 1 700 bodů. Rovných 1 500 bodů predikuje Deutsche Bank.

Savita Subramanian, Bank of America Merrill Lynch: "Naše letošní cílová cena 1 450 bodů je stále ve hře. V příštím roce pak věříme v další 10% posílení akciového trhu v USA. Ochota investorů nakupovat akcie je stále poměrně malá, valuace jsou atraktivní a očekáváme růst zisků. Naše cílová cena je proto 1 600 bodů."

A co vy, přidáte se ke stádu, nebo je pro vás proklamovaný optimismus stratégů signálem, že je čas na krátké pozice a velkou kontrariánskou sázku?

Akcie nejsou mrtvé!
Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy se naopak v posledních letech ukázaly být dobrou volbou. Co čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaká je jejich valuace?

Čtyři hrozby pro trh: Rok 2013 nebude o predikcích, ale o překvapeních
Čtyři hlavní faktory budou minimálně zkraje roku 2013 ovlivňovat trhy. V rozhovoru na CNBC to uvedl známý, i když ve svých předpovědích ne vždy zcela úspěšný investor Byron Wien z Blackstone Advisory Partners. Těmito faktory jsou pokles ziskovosti amerických firem, fiskální útes, napětí na Blízkém a Středním východě a krize v eurozóně.

Zdroj: CNBC