Robert Buckland (Citigroup): Akciové trhy do konce roku posílí o 8 %, pro příští rok sázíme na Ameriku, Austrálii a Asii
|

Robert Buckland (Citigroup): Akciové trhy do konce roku posílí o 8 %, pro příští rok sázíme na Ameriku, Austrálii a Asii

Akcie zůstávají zajímavou investicí. Měly by totiž posilovat do konce roku i v roce 2013. V příštím roce by se přitom měly vyplatit sázky na Ameriku a na asijsko-pacifickou oblast, říká v rozhovoru pro Investiční web hlavní globální akciový stratég Citigroup Robert Buckland. Rizikových faktorů, které mohou tuto predikci obrátit vzhůru nohama, je ovšem podle něj stále mnoho.

Světové akcie Výhled na rok 2013
Robert Buckland

Někteří analytici věří akciím i přes jejich letošní posílení, až na korekci v posledních týdnech silné především na podzim. Podle některých, například i Barryho Ritholtze, který je známý dobrým časováním, je naopak na čase prodávat. Jak to vidíte vy?

Robert Buckland (RB): Globální akciové trhy jsou o zhruba 10 výše než před rokem. Podle nás by kombinace stále uvolněnější politiky centrálních bank a nízkých valuací měla do konce roku zajistit růst o dalších až 8 %. My to vidíme tak, že MSCI AC World Index bude na konci prosince na úrovni 360, nyní se pohybuje okolo 330. Na druhou stranu, výsledková sezóna jasně přebírá otěže a zpomalující globální ekonomika věcem příliš nepomáhá. Existuje tedy riziko, že to skončí hůře, než v tuto chvíli predikujeme.

Kdy tedy případně začít prodávat? Které signály by napověděly, že je na čase?

RB: Mezi lety 2003 a 2010 ceny diktoval zisk na akcii (EPS). Od té doby to vypadá, že ceny začaly naznačovat globální propad EPS. Bottom-up prognózy na rok 2012 byly přitom v posledních několika měsících seškrtány a pohybují se na úrovni 5 %. Pro příští rok jde o 13 %. Stratégové Citi souhrnně v rámci top-down prognóz pro rok 2013 predikují 7% růst EPS na globálních trzích. Jinými slovy, nepředpovídáme globální propad zisků, ale jsme ve srovnání s bottom-up výhledem o něco méně optimističtí.

Obecně se dá říci, že podle nás riziko, že to s EPS dopadne hůře, než se čeká, roste. Na druhou stranu se zdá, že se spousta špatných zpráv do cen již promítla, no a nízké valuace pomáhají tlumit hloubku případného propadu. Akcie se na globálních trzích obchodují na úrovni 18 cyklicky očištěného P/E (CAPE), zatímco dlouhodobý průměr je 25.

Jakou strategii, co se akcií týče, tedy nyní investorům pro rok 2013 doporučujete?

RB: Preferujeme Ameriku, asijsko-pacifickou oblast bez Japonska a Austrálii. Těmto trhům by se mělo dařit díky stabilizaci růstu čínského HDP, kterou předpovídají naši ekonomové. Co se asijsko-pacifické oblasti týče, našim stratégům se líbí cyklické sektory, jako jsou technologie a banky. Austrálie by měla profitovat z uvolněnější monetární politiky a atraktivních valuací. Dividendové výnosy přesahují hranici 5 % a jsou jedny z nejvyšších na světě. A na tomto trhu naši stratégové nakupují důlní společnosti.

MSCI AC World Index

Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese
Populární investor Barry Ritholtz vyprodává akcie. V minulosti přitom svými předpověďmi mnohdy odhadl další vývoj trhu. Které sektory podle něho nejvíc utrpí korekcí akciového trhu, a které pozice naopak v portfoliu ponechat? A kolik doporučuje Ritholtz držet hotovosti?

A co doporučujete na rok 2013 obecně?

RB: Vývoj cen je poměrně slabý a EPS si nadále drží silné růstové momentum. Díky této kombinaci jsme Ameriku přeřadili z kategorie "neutral" do "overweight". Kvůli valuacím přitom stále celkem fandíme akciovým trhům, ale následujících pár měsíců může být pro akciový trh výzvou, pokud se zhorší zisky. Přeřazení Ameriky proběhlo na úkor Japonska, které jsme ponížili z "overweight" na "underweight".

Mezi naše další nepříliš oblíbené regiony, co se akcií týče, patří kontinentální Evropa. Recese v eurozóně je totiž za námi jen zčásti. Jak říkají naši ekonomové, růst eurozóna ještě nějaký čas nenahlásí.

Jak se vám líbí další často diskutované trhy, například Británie nebo emerging markets?

RB: Slabé výsledky, které nahlásil těžební sektor, znamenají, že i Británie zažívá recesi EPS. Britské akcie jsou přitom stejně levné, jako jsou akcie ve zbytku Evropy. A Bank of England patří mezi ty evropské centrální banky, které své rozvahy rozšiřovaly nejagresivněji, což je také potřeba brát v potaz. Zmíněné rozvíjející se trhy řadíme do kategorie "neutral". Firmy z těchto zemí totiž dosud měly problém s přetavením solidního růstu HDP v solidní růst EPS, což podle nás ještě nějakou dobu potrvá.

A na závěr se nemohu nezeptat . Jak moc podle vás trhem zahýbou americké volby? Co od nich čekáte?

RB: Z historie vyplývá, že by vítězství vyzývatele bylo pro akciové trhy lepší než vítězství stávajícího prezidenta. Na druhou stranu, fiskální útes je nadále velkým strašákem, který ovlivňuje důvěru a bude mít zřejmě vliv na zisky. Investoři, zdá se, jsou optimističtější než korporace. No a to může být v případě, že nedojde k dohodě nad řešením dopadů fiskálního útesu, z pohledu dalšího vývoje na akciových trzích problém.

James Knightley (ING): Romney by pomohl akciím a dolaru, Obama dluhopisům. Účinek ale bude krátkodobý
Příští americký prezident má už nyní svázané ruce: fiskální útes, dluhový strop a nutnost poprat se s dluhem bude muset brát v případě svého vítězství v potaz Obama i Romney. I proto je, navzdory nedostatku konkrétních informací z obou táborů, předvídatelné, co se dá od americké ekonomiky po volbách čekat, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web ekonom z ING James Knightley. Pravděpodobně by se po volbách mělo dařit akciím.

Velké vystřízlivění: Že by ještě jedna "zlatá rána" pro akcie?
Akciové trhy mají za sebou dva týdny propadů. Investory tak logicky zajímá, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo bude pokles pokračovat. Ačkoli se trhy neřídí historií, mají mnohdy tendenci z technických i psychologických důvodů sledovat některé úseky vývoje v minulosti. Jeden takový nabízí následující scénář: "20 % nahoru, ale pak se zbavte akcií klidně na několik let."