Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když...
|

Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když...

Graf znázorňuje vývoj počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru ve Španělsku od roku 2001. Je z něj patrné, že vrchol nastal v polovině roku 2011 (3,22 milionů lidí), od té doby dochází k pomalému zeštíhlování státní správy.

Španělsko Dluhová krize

V září 2012 bylo propuštěno téměř 50 tisíc úředníků, nicméně počet zaměstnanců ve veřejném sektoru činil ke stejnému období stále neuvěřitelných 2,99 milionu lidí. Je to poprvé za poslední čtyři roky, kdy je státních úředníků méně než 3 miliony, stále je však ve státní správě zaměstnáno o 60 tisíc lidí více než na začátku finanční krize ve třetím čtvrtletí 2007.

Chce-li Španělsko řešit svoji dluhovou situaci, bude muset přistoupit k daleko rozsáhlejšímu a radikálnějšímu zeštíhlení státního aparátu, ne pouze ke zvyšování daní, jehož jsme svědky dosud.

Zeštíhlování španělského veřejného sektoru

Nejhorší možný scénář pro Španělsko vypadá takhle
Španělská ekonomika má velké problémy. Nezaměstnanost je vysoká (přes 25 %), práci nemají hlavně mladí, vláda je nucena škrtat a zavádět bolestivé reformy. K tomu přidejme nespokojené Katalánsko, které jako bohatý region doplácí na ty ostatní jako Kalifornie na další státy USA. Španělská apokalypsa není v zájmu asi nikoho v Evropě, vyloučit ji však nelze.