Rogers: Vítězství Obamy bude znamenat jediné - všechno zůstane při starém. Komodity nahoru, dolar dolů
|

Rogers: Vítězství Obamy bude znamenat jediné - všechno zůstane při starém. Komodity nahoru, dolar dolů

Známý investor Jim Rogers označil oba prezidentské kandidáty za "zlo". Krátce před oficiálním vyhlášením Obamova vítězství, když už ale bylo v podstatě jasno, pro CNBC uvedl, že obhájení postu prezidenta znamená jediné - tiskárny peněz pojedou stále naplno.

Komodity Jim Rogers Barack Obama Kvantitativní uvolňování

"Výsledek znamená, že se dlouhodobě dá vsadit na komodity, naopak dolar bude pokračující uvolněnou politikou Fedu trpět," řekl Rogers.

Americkou realitou podle Rogerse zůstane masivní tisk peněz, zakládání na budoucí výraznou inflaci, pokračování zadlužování a snaha o podporu spotřeby lidí jakýmkoli způsobem. Ben Bernanke se může těšit na relativně klidný závěr svého druhého funkčního období v čele Fedu (do roku 2014).

"Musím investovat podle toho, co se děje, ne podle toho, co by se mi líbilo," shrnul názor všech racionálních investorů Rogers. Nehlasoval prý ani pro jednoho z kandidátů.

Vývoj EURUSD Rogersovi podle prvních reakcí dává za pravdu, když dolar oslabuje zhruba o půl procenta.

EURUSD

Podle řady analytiků bude problém pro americkou ekonomiku nyní především v tom, že se Obama nebude schopen dohodnout na vyřešení blížícího se fiskálního útesu s Kongresem, kde dominují republikáni. Je ovšem pravděpodobné, že Obama přijde s nabídkou kompromisu, kterou republikáni v zájmu toho, aby nedošlo ke skokovému zvýšení zátěže obyvatel (daně), přijmou. Americké politiky čekají perné týdny.

Navíc trhy za uplynulé čtyři roky dokázaly významně posílit. Mohou za to především programy kvantitativního uvolňování a další podpory ekonomiky. Na Twitteru lidé dnes sdílejí mimo jiné následující zprávu: "Dow Jones Industrials, Election Day morning, 2008: 9,319.83. Election Day morning, 2012: 13,112.44. Socialism makes people rich." Asi není potřeba překládat.

Nový americký prezident zlatý a stříbrný: Čtyři roky s Obamou optikou cen investic
Jak se vyvíjely ceny aktiv od prezidentských voleb v USA 4. listopadu 2008 do těch včerejších? Obamova první čtyřletka byla obdobím kvantitativního uvolňování, nepřekvapí proto stříbro a zlato na prvních dvou místech.

Bernanke stříhá metr. Co bude s Fedem dál?
S americkými prezidentskými volbami za dveřmi se množí spekulace, jak další volební období zahýbe s křeslem pod Benem Bernankem, šéfem Fedu, jehož druhý mandát vyprší 31. ledna 2014.