Smutná současnost bývalé velmoci, která ale stále rozhoduje o osudu Evropy
|

Smutná současnost bývalé velmoci, která ale stále rozhoduje o osudu Evropy

Francie dlouhodobě ztrácí konkurenceschopnost. Za uplynulých 12 let naprosto ztratila kontakt s Německem, aktuální žebříček Světového ekonomického fóra ji řadí na 21. místo, Německo je šesté. Náklady na práci ve Francii rostou rychleji, podíl vládních výdajů k HDP je 56 % (v Německu 46 %), obchodní bilance Francie je v hlubokém záporu. I Nizozemsko aktuálně vyváží více než Francie.

PIIGS Evropská unie Francie

Řada ekonomů upozorňuje na to, že pokud Francie nepřistoupí k reformě pracovního trhu, může se velice brzy potýkat na evropském kolbišti ne s Německem a státy Beneluxu, ale s periferními ekonomikami jako Irsko, Itálie nebo Španělsko, které jsou sice stále víceméně uprostřed svých rozsáhlých ekonomických starostí, ovšem zavádějí škrty a reformy, které zeštíhlují hospodářství a mají ho postavit znovu na nohy.

Slova francouzského premiéra Jeana-Marca Ayraulta o tom, že dokud budou vládnout socialisté, pracovní týden bude mít 35 hodin, nebo proslulá Hollandova milionářská daň mohou zemi galského kohouta rychle vytlačit z první ligy evropské ekonomiky.

Francie ztrácí konkurenceschopnost

Vyšší daně a třídní nenávist aneb slibné zítřky jedné evropské ekonomiky
Kam vede neustále zvyšování daní? Třídní nenávist není dobrým rádcem v daňové politice. Stačí se podívat do Francie. Ekonomie sice bývá někdy kritizována kvůli údajné nemožnosti provádět experimenty, ale experimenty se přesto dějí. A ve velkém. Jeden z nich probíhá už desítky let v tomto velkém evropském státu.

Světová ekonomika: Evropa kulhá za zbytkem světa, říjnová čísla to potvrzují
Konečné údaje indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu za říjen potvrdily, že Evropa stále čeká na výraznější oživení. Nic na tom nezměnilo ani několik pozitivních revizí předběžných (FLASH) čísel za říjen. Eurozóna je hluboko v pásmu poklesu, zatímco řada ekonomik v rámci emerging markets zažívá lepší měsíce nad 50 body.