V roce 2013 budou zisky firem klesat, očekávání recese ohýbá grafy dolů
|

V roce 2013 budou zisky firem klesat, očekávání recese ohýbá grafy dolů

Většina velkých světových ekonomik zpomaluje. Projevuje se to mimo jiné na výhledech ziskovosti firem v hlavních světových akciových indexech. Aktuálně je na tom nejlépe stále americký technologický Nasdaq, nejhůře jsou na tom Čína a Austrálie.

Světové akcie Austrálie Zisky

Právě "zelený kontinent" přitom svou ekonomickou prosperitu v uplynulých letech stavěl především na vývozu komodit do průmyslových zemí jako Čína nebo Indie. Právě zpomalování mladých asijských ekonomik je pro australskou ekonomiku velkou hrozbou.

Tamní centrální banka ponechala na posledním zasedání úrokové sazby nezměněné, výhled analytiků na ziskovost firem z hlavního australského akciového indexu je ovšem výmluvný - Austrálii nečeká nic příjemného. Hlavním rizikem je vysoké zastoupení těžebních firem.

"V Austrálii se nafoukla kreditní bublina založená na vývozu komodit do země, která je sama obrovskou úvěrovou bublinou - Číny," tvrdí například Dylan Grice ze Société Générale. To z australského akciového trhu ve výhledu analytiků dělá ještě horší sázku než například vyspělé evropské akciové trhy.

Výhled ziskovosti firem v hlavních světových indexech v roce 2013

Goldman Sachs: Comeback Evropy je tady, vsaďte proti Americe!
Řada analytiků a stratégů má ohledně dalších měsíců jasno - Amerika svou ekonomickou výkonností dalece překoná Evropu, která se potřebuje oddlužit a vyřešit současnou krizi. Akcioví stratégové Christian Mueller-Glissmann a Peter Oppenheimer ovšem nabízejí na první pohled kontraríánskou sázku. Comeback Evropy podle nich již začal.