Výsledkový čtvrtek v Praze: Komerční banka, ČEZ a Fortuna ukážou karty
|

Výsledkový čtvrtek v Praze: Komerční banka, ČEZ a Fortuna ukážou karty

Jak se dařilo ve třetím kvartálu 2012 společnostem ČEZ, Fortuna a Komerční banka? Výhled analytiků Erste Group a Cyrrusu v přehledných grafech s komentářem těch nejdůležitějších věcí, které by měly investory zajímat.

ČEZ Komerční banka Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

Komerční banka

Výsledky za třetí čtvrtletí budou "čisté", nebudou totiž ovlivněny mimořádnými odpisy. Čistý zisk by podle analytiků z Erste Group měl dosáhnout 3,5 miliardy Kč. Oproti druhému kvartálu půjde o 15% pokles, především kvůli pokračují slabé výkonnosti v segmentu poplatků a provizí.

Komerční banka - odhadované výsledky za 3Q2012

Komerční banka: Třetí kvartál bez velkých odpisů, meziročně budou výsledky výrazně pozitivní
Komerční banka stále více bojuje s nepříznivým makroekonomickým prostředím (téměř nulové sazby ČNB, mírná recese ekonomiky), ve třetím kvartálu 2012 se jí to však mělo dařit ještě poměrně dobře. Očekáváme, že banka oznámí čistý zisk 3,4 miliardy Kč, což je výrazně více než ve stejném období před rokem, které bylo negativně ovlivněno odpisem řeckých dluhopisů). Tentokrát naopak neočekáváme žádné významné mimořádné položky, zisk by tedy měl být v intencích toho, co považujeme za "normální" kvartální zisk KB, tedy přes 3 miliardy.

ČEZ

Analytici z Erste Group očekávají meziročně zhruba stagnaci zisku EBITDA. Meziročně o 29 % vyšší produkce v jaderných elektrárnách, zahájení výroby ve větrném parku v Rumunsku a solidní výsledky v segmentu prodeje zemního plynu by měly kompenzovat rekonstrukci Tušimic a ztrátu z aktivit v Albánii. Mírně pozitivně přispěje k hospodářským číslům i přecenění opcí MOL.

Celkově by firma měla naplnit za první tři čtvrtletí roku 76 % svého cíle zisku EBITDA a ještě větší podíl čistého zisku. Investory bude zajímat především další vývoj prodeje 800 MW kapacity v uhelných elektrárnách, informace k tendru na dostavbu Temelína, případně komentář k dalším plánům v Albánii (odchod ze země by byl možná investory přivítán, což naznačila i reakce trhu na tiskovou konferenci k zahraničním aktivitám ČEZ minulý týden).

ČEZ - odhadované výsledky za 3Q2012

ČEZ: Albánie a možný prodej uhelných elektráren píší zajímavý výsledkový scénář
V příštích dvou měsících by investoři měli mít více jasno v tom, jak bude ČEZ vypadat v příštích letech. Blížíme se (snad) rozklíčování mimořádně zapleteného příběhu o prodeji uhelných elektráren, a snad i definitivnímu vyřešení situace v Albánii. V době, kdy jsou ceny silové elektřiny na dlouhodobých minimech a nehodlají se v dohledné době příliš zlepšit, jsou právě výše zmíněné problémy pro investory klíčové.

Fortuna

Jiří Šimara (analytik, Cyrrus): Očekáváme, že stejně jako ve druhém kvartálu dojde k meziročnímu nárůstu objemu přijatých sázek, a to o 9,6 % na 97,51 milionu eur. Míra růstu ovšem bude z důvodu absence pro Fortunu tak významné sportovní akce, jako je EURO 2012, jen zhruba poloviční oproti 18,8% meziročnímu nárůstu přijatých sázek za druhý kvartál. Na růstu objemu celkových přijatých sázek se přitom budou trhy podílet velmi rozdílnou měrou s tím, že nejvyšší nárůst by mělo zaznamenat Polsko (odhad +19,8 % meziročně), nejhorší vývoj bude naopak patrný na Slovensku (-1,1 %). Negativní vývoj objemu přijatých sázek na tomto trhu je způsoben odchodem významných zákazníků ze začátku letošního roku.

Celkové přijaté sázky, tedy i s přispěním loterie, by měly za 3Q2012 meziročně vzrůst o 10,3 % na 102,15 milionu eur. Celkový Gross Win (GW) však za stejné období vzrostl jen o 2,3 % na 23,62 milionu eur, z čehož vyplývá, že došlo ke snížení GW marže. Vysvětlení tohoto jevu je nasnadě – vyšší příklon hráčů k online sázení, což s sebou nese nižší marže než sázení na pobočkách.

Po započtení položek, jako jsou ostatní tržby (odhad 0,15 milionu eur) a daňové odvody (odhad 3,02 milionu eur), očekáváme tržby za 3Q2012 meziročně o 1,3 % vyšší (20,75 milionu eur). Celkové provozní náklady by se měly vyšplhat na 17,04 milionu eur (sázková daň z operací na českém trhu 2,44 milionu, osobní náklady 6,85 milionu a ostatní náklady 7,75 milionu eur), zisk EBITDA by tak měl být 3,71 milionu eur.

Projekt loterie bude nejvíce sledovaným faktorem. Management v současnosti hledá způsoby, jak loterii zatraktivnit a zjednodušit, to vše za cílem dostat celý projekt z červených čísel do konce prvního pololetí 2013. V letošním roce ještě firma počítá s celkovou ztrátou z loterie 4 až 5 milionů eur na úrovni EBITDA, překročení tohoto rámce by bylo vnímáno silně negativně. Pokračující ztráty z loterijního byznysu totiž mají přímý dopad na výši dividendy z letošního čistého zisku, která bude s nejvyšší pravděpodobností nižší než dividenda vyplácená letos, tedy 0,23 eura.

Fortuna - odhadované výsledky za 3Q2012

Názor Erste Group: Ztráta z loterie by se měla výrazně snížit, což by mělo výsledkům výrazně pomoci. Provozní výkonnost bude naopak negativně ovlivněna vyššími daněmi v ČR.

Fortuna - odhadované výsledky za 3Q2012

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro listopadové obchodování?