Fondy předpovídají Británii krvavé Vánoce
|

Fondy předpovídají Británii krvavé Vánoce

Hedgeové fondy spekulují na "akciový masakr" ve Velké Británii. Seznamu velkých short pozic, které musejí být podle nových pravidel zveřejňovány, dominují britské retailové akcie.

Světové akcie Short selling
Britská libra

Seznam sestavený Financial Services Authority (FSA) přináší nejkomplexnější pohled na spekulativní sázky na pokles. Je důsledkem zavedení pravidel, jež vstoupila v platnost 1. listopadu. Podle nich musejí být všechny krátké pozice v hodnotě převyšující 0,2 % tržní kapitalizace společnosti předkládány regulátorovi, pozice nad 0,5 % musejí být dokonce zveřejňovány.

Hedgeoví manažeři se obávají, že nová pravidla mohou překazit jejich obchodní záměry. Evropští politici jsou ale přesvědčeni, že jsou spekulace na pokles příčinou vysoké volatility na trzích. Experti z Londýna, kde sídlí přes 80 % evropských hedgeových fondů, však argumentují, že short selling zlepšuje efektivitu trhu, a navíc nová pravidla diskriminují nezávislé fondy, protože velké investiční společnosti mohou nadále udržet svou shortsellingovou aktivitu v tajnosti.

"Podle nových pravidel musejí portfoliomanažeři zveřejnit všechny příliš vysoké čisté short pozice. Velké investiční společnosti je ale mohou skrýt, protože mají oddělení, která se věnují dlouhodobému investování. Long pozice sázky na pokles vykompenzují," stěžuje si Tim Steer, portfoliomanažer hedgeového fondu Artemis. Mezi firmy, které mohou své krátké pozice tímto způsobem skrývat, patří například Blackrock, JPMorgan Cazenove a Jupiter Asset Management.

A teď již k věci. Jaké britské akcie dříve tajnůstkářští portfoliomanažeři prodávají nakrátko?

  • Lansdowne Partners, jeden z nejznámějších hedgeových fondů, vsadil 163 milionů britských liber (0,63 % tržní hodnoty) na pokles Tesca. Dále měl short pozice v hodnotě 159,8 milionu liber (2,51 % tržní hodnoty) na WM Morrisons.

  • Americká společnost GMT Capital shortovala 3,56 % tržní kapitalizace Carpetright. Je to třetí největší short pozice ve vztahu k velikosti společnosti ze seznamu, ačkoli jde jen o 16,3 milionu liber.

  • Barrington Wilshire prodává nakrátko 3,18 % firmy Mothercare v hodnotě 8,24 milionu liber.

  • Dva další hedgeové fondy odhalily velké short pozice v Marks & Spencer. Firma nedávno zveřejnila 10% pokles zisku.

  • Jim Chanos, slavný americký short seller, který řídí Kynikos Associates, má 2,52% krátkou pozici v Asosu, online maloobchodu s módou.

  • Největší sázkou na pokles podle podílu na tržní hodnotě je spekulace Greenlight Capital proti Daily Mail & General Trust. Portfoliomanažer David Einhorn vstoupil do short pozice odpovídající 4,4 % společnosti.

Na základě peněžní hodnoty poutá pozornost společnost Glencore:

  • Och-Ziff Capital Management má v těžařském gigantovi, který se pokouší spojit s Xstrata, 0,82% short pozici v hodnotě 202 milionů liber.

  • Elliot Management má 175milionovou short pozici na 0,71 % tržní kapitalizace Glencore.

Konec roku nebude patrně pro britské akcie ani ekonomiku žádná sláva. Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují v průměru za rok 2012 meziroční pokles HDP o 0,3 %. Ani nezaměstnanost v příštím roce nejspíše neklesne pod 8 % (naopak se očekává růst na 8,35 %). Britské Vánoce letos příliš štědré nebudou, což by se mělo nejvíce promítnout do výsledků maloobchodních firem. Hedgeové fondy zřejmě dobře vědí, proč je shortují!

Doug Kass: Obhajoba short sellingu
Začátek 21. století možná vejde do dějin jako období, v němž se centrální banky svou rozvolněnou politikou snažily vyhnat vzhůru ceny aktiv (zejména akcií). Dává za takových podmínek smysl short selling, tedy spekulace na pokles? Známý investor Doug Kass ji v současnosti považuje dokonce za nutnost.

Zdroj: Telegraph