Tržní a volební mýty vyvráceny, nové století znamená nové pořádky
|

Tržní a volební mýty vyvráceny, nové století znamená nové pořádky

V myslích řady investorů přežívá mýtus, že akciové trhy "musejí" růst. V den, kdy byl poprvé zvolen George Bush Jr. byl index S&P 500 na 1 432 bodech. 12 let utekli jako voda, byl podruhé zvolen Obama, přičemž v ten den byl index S&P 500 na 1 428 bodech. Mýtus vyvrácen? Nejen to!

Zlato Světové akcie Barack Obama

Uvedená čísla jsou totiž nominální. Co ale kupní síla amerického dolaru, která je v situaci, kdy se s inflací manipuluje, jak je potřeba, jedním z nejspolehlivějších indikátorů vývoje ekonomiky? Akciový index vyjádřený v cenách zlata je najednou o 83 % níže než před 12 lety. Jak na tom index bude za dalších 12 let, se lze jen dohadovat.

Od prvního zvolení Bushe Jr. je americký dolar slabší o zhruba 30 %, vyjádřeno kupní sílou oproti hlavním světovým měnám. Náklady na energie jsou o dvě třetiny výše (ropa WTI), dlouhodobé americké dluhopisy jsou o polovinu výše a - jaké to překvapení - drahé kovy připsaly v tomto století okolo 550 %.

Americké akcie jsou na tom ale ještě dobře ve srovnání s těmi evropskými, které se ani v nominálním vyjádření nedokázaly dostat na své původní hodnoty a jsou zhruba a polovinu níže.

Zhodnocení aktiv od prvního zvolení George W. Bushe v listopadu 2000

Nový americký prezident zlatý a stříbrný: Čtyři roky s Obamou optikou cen investic
Jak se vyvíjely ceny aktiv od prezidentských voleb v USA 4. listopadu 2008 do těch včerejších? Obamova první čtyřletka byla obdobím kvantitativního uvolňování, nepřekvapí proto stříbro a zlato na prvních dvou místech.

Zdroj: Zero Hedge