Akcie: Letošní poražený jako vítěz příštího roku?
|

Akcie: Letošní poražený jako vítěz příštího roku?

Kolik z vás nakupuje ve velkém akcie Hewlett-Packard, když je jejich cena na 18letých minimech? Přece nechcete následovat dav, nakupovat se má, když v ulicích teče krev! Nebo se kontrariánská teorie na firmy v tak vážných problémech nevztahuje?

Světové akcie Kontrariánské investování

Nyní máte šanci! Wall Street je celá potřísněná krví Hewlett-Packard. Investoři se strachují, zda firma poté, co zaspala dobu a nezvládla restrukturalizaci (vzpomeňme na Nokii), vůbec přežije. Je největším letošním propadákem v rámci indexu Dow Jones Industrial Average, za rok ztratila téměř polovinu hodnoty.

Hewlett-Packard

Hlavu vzhůru!

Historie praví, že se největším poraženým v jednom roce extrémně daří v tom následujícím. Loni třeba akcie Bank of America ztratily 58 %, letos jsou ale mezi hvězdami amerického trhu se ziskem okolo 90 %.

Bank of America

Jedním z investičních poradců, který se drží zmíněného extrémně kontrariánského pravidla, je George Putnam, editor The Turnaround Letter. Bank of America byla jednou z akcií, kterou před rokem zařadil na svůj seznam "vyvrhelů roku 2011", a také byla z tohoto seznamu jedinou akcií, kterou Putnam evidoval ve svém modelovém portfoliu. "Investiční sentiment je vrtkavý. Jen lehké zlepšení sentimentu ohledně BoA může způsobit skok v ceně akcií," napsal tehdy.

To samé může (ale také nemusí) platit u Hewlett-Packard. Asi není žádným překvapením, že ji naleznete na seznamu "vyvrhelů roku 2012". Stejně jako BoA je i HP významnou pozicí jednoho z Putnamových modelových portfolií. Výrobce počítačů sice čelí vážným problémům, ale Putnam tvrdí, že investoři mají tendenci na negativní zprávy reagovat přehnaně. Přestože je firma ve špatné kondici, akcie je možná ohodnocena daleko níže, než by si zasloužila. Stejně jako u BoA před rokem u ní Putnam vidí prostor k růstu, pokud se začne investiční sentiment zlepšovat.

Na favoritech se nevydělává

Vhodnou analogií jsou dostihové sázky. Jak vyděláte více peněz - vsadíte-li na absolutního favorita, který nakonec doběhne druhý, nebo na naprostého outsidera, jenž je v cíli jako sedmý? Věřte, že větší balík peněz získáte s outsiderem.

Situace u Hewlett-Packard není příliš odlišná. Vyděláte s firmou, která bojuje s vážnými problémy a nic dobrého se od ní již nečeká, nebo budete realizovat průměrný výnos s "miláčkem trhu", který nesmí šlápnout vedle?

Jak se mýlí analytici aneb nejhorší akcie přidávají za rok i 100 %
Když analytici na začátku roku hodnotili americké akcie, dávali jim nákupní a prodejní doporučení. Tituly s nejvyšším poměrem BUY/SELL byly tedy hodnoceny nejlépe, ty s nejnižším nejhůře. Akcie rozdělené podle tohoto ukazatele do 10 skupin od začátku roku bez výjimky posilují - a nejvíce právě skupina akcií s nejhoršími doporučeními na začátku roku! Největší pesimismus tedy zase jednou předznamenal nejlepší zhodnocení.

Akcie Applu: To není Concorde, ale kříž smrti!
Podívejte se dobře na graf vývoje ceny akcií společnosti Apple. Ty od svých maxim v polovině září ztratily zhruba čtvrtinu hodnoty. "Čumák" legendárního nadzvukového dopravního letounu je ve skutečnosti tvořen liniemi vývoje 50denního a 200denního klouzavého průměru ceny akcií Applu. A protože koncem týdne první jmenovaný shora dolů prorazil skrze linii toho druhého, příznivci technické analýzy vědí, že má za sebou Apple takzvaný kříž smrti.

Zdroj: MarketWatch