Horší ropa je dražší než ta kvalitnější. Kdo na tom vydělá?
|

Horší ropa je dražší než ta kvalitnější. Kdo na tom vydělá?

Americká ropa typu WTI je kvalitnější než evropský Brent. Tak jak je možné, že Brent je aktuálně zhruba o 25 % dražší? A může na tom investor vydělat?

Komodity Ropa

Pokud občas sledujete vývoj ceny ropy, nemohli jste si nevšimnout výrazného rozdílu mezi cenami ropy Brent a WTI. Až do poloviny roku 2010 jedna křivka překrývala druhou. I při nafukování ropné bubliny v roce 2008 a následném splasknutí se cena odchylovala maximálně o 5 %.

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Ropa WTI je kvalitnější, ale levnější

Až do roku 2010 byla dokonce většinou dražší ropa texaská (WTI), protože obsahuje méně síry, a navíc je lehčí (má nižší hustotu). Díky tomu je její zpracování levnější. I ropa Brent je odborně označována jako lehká sladká ropa (sladká označuje, že obsahuje méně než půl procenta síry). Oba typy představují nejkvalitnější ropu, většina světových ložisek je horší kvality. Ovšem ropa typu WTI je všeobecně ještě sladší a lehčí než Brent.

Čím lehčí a sladší ropa, tím bývá více ceněná. Méně kvalitní ropa se obchoduje s diskontem. I mezi ropou WTI a Brent býval historicky malý diskont. Jenže časy se mění. Čo bolo, to bolo, terazky je oveľa drahší Brent.

Rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI

Za touto anomálií, trvající již dva roky, stojí standardní tržní síly – poptávka a nabídka. Ovšem tyto standardní tržní síly jsou momentálně poněkud nestandardně vychýleny. Zatímco v USA a Kanadě objem vytěžené ropy WTI poslední roky výrazně roste, těžba ropy Brent v Severním moři naopak klesá.

Těžba ropy v USA a Kanadě Těžba ropy Brent

Nepokoje na Blízkém východě Brent zdražují

To by samo o sobě nebyla až taková tragédie, protože evropskou poptávku místo severomořské ropy může uspokojit ropa arabská a ruská. V těchto regionech naopak objem těžby roste. Máme tu ovšem první momentální vychýlení tržních sil, totiž nestabilní geopolitickou situaci na Blízkém východě.

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.cz

Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy
Spekulanti s ropou upírají zraky ke středečnímu jednání organizace OPEC ve Vídni. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu před ním projevil svou spokojenost se současnými cenami ropy. OPEC přitom bude nepochybně muset výrazně snížit produkci ropy. Světová nabídka ropy totiž začíná překonávat poptávku, za což může hlavně prudký nárůst produkce ropy ve Spojených státech, která vzrostla nejvíce za uplynulých 20 let.