Jak dlouho ještě budou americké firmy ždímat své zaměstnance a celou ekonomiku?
|

Jak dlouho ještě budou americké firmy ždímat své zaměstnance a celou ekonomiku?

Americká ekonomika roste mírným tempem. Pokud se vyhne pádu z fiskální útesu, měla by růst okolo 2 % udržet i v roce 2013. Většina analytiků přitom počítá s dalším růstem ziskovost firem, a to navzdory řadě opatrných výhledů, které přinesla výsledková sezóna za třetí kvartál. Marže firem jsou ale rekordně vysoké, platy přitom nerostou (nebo pomaleji než celá ekonomika). Kde tedy mají Američané brát na tak důležitou osobní spotřebu?

Americká ekonomika Osobní spotřeba Marže

Zatímco podíl marží firem na americkém HDP roste (kolik si toho firmy z americké ekonomiky "urvou" pro sebe),...

Podíl firemních marží na americkém HDP

...platy lidí v poměru k HDP klesají (kolik z ekonomiky dostanou na svou další spotřebu pracující).

Podíl platů na americkém HDP

Nejbohatší země světa očima nejchudších
Během americké prezidentské kampaně se kandidáti při svých vystoupeních předhánějí v tom, jak lépe řešit americkou sociální politiku. Jedním z nejkontroverznějších výroků na účet chudších Američanů bylo, že pomocná ruka státu je již dnes dostačující, a proto si chudí nezaslouží tolik pozornosti jako střední třída. Posuďte sami, zda tak bohatá země jako USA poskytuje důstojné zázemí svým chudším občanům.

Růst HDP je nejen fuč, ale taky fuk
Příští rok má česká ekonomika růst. Analytici revidovali své předpoklady a nyní nás skrze média zásobují sice pesimističtějšími, ale pořád růstovými odhady toho, jak se zvýší hrubý domácí produkt. Možná zvýší, možná nezvýší – ve skutečnosti je to jedno.