Tuny hotovosti se slevou, to je nákup!
|

Tuny hotovosti se slevou, to je nákup!

Lidé už dávno fyzicky neobchodují na burzovních parketech, kasinu známému jako akciový trh vládnou spíše počítačové algoritmy a zapákované ETF než fundamenty. Přesto se v některých případech vyplatí fundamentální analýzu následovat, zejména pokud vám není proti srsti nakupovat akcie s hodně velkou slevou.

Světové akcie Tržní kapitalizace

Negativní hodnota firmy nám jinými slovy říká, že si můžeme koupit hotovost s diskontem. Typické společnosti s negativní hodnotou bývají ty před bankrotem, u nichž není jisté, zda u nich dnešní hromady hotovosti naleznete i zítra, nebo zda bude firma schopna dostát svým závazkům, obzvláště když ji tíží spousta pochybných podrozvahových položek.

Ve vzácných případech mohou být některé firmy obchodovány s negativní hodnotou, i když mají pozitivní LTM volné cash flow (EBITDA mínus kapitálové výdaje). Takovéto výjimky jsou našim zrakům dobře skryté, proto na ně nejspíše nenarazíme v indexu nejpopulárnějších akcií S&P 500.

Společnost Capital IQ udělala rychlý průzkum napříč firmami z indexu Russell 2000 (nezahrnula micro caps), aby objevila ty, pro které platí, že čistá hotovost převyšuje tržní kapitalizaci. Tomuto kritériu odpovídala celkem desítka společností. Dále byla rozčleněna ještě na kategorie společností s negativním a pozitivním cash flow. Do druhé kategorie spadaly jen 4 firmy:

Firmy s negative equity

Pokud započítáme krátkodobé investice do hotovostních rezerv, získáme o něco delší seznam:

Firmy s negative equity po započtení krátkodobých investic do hotovostních rezerv

Ti, kteří hledají arbitrážní příležitosti, v nichž firmě nehrozí, že by o hotovost v blízké době přišla (nenajdeme u ní "kostlivce ve skříni" ve výsledovce nebo rozvaze), si s portfoliem utvořeným z výše uvedené šestky akcií mohou nakoupit hotovost se zajímavým diskontem a získat zbylou hodnotu aktiv jako bonus.

Jak se mýlí analytici aneb nejhorší akcie přidávají za rok i 100 %
Když analytici na začátku roku hodnotili americké akcie, dávali jim nákupní a prodejní doporučení. Tituly s nejvyšším poměrem BUY/SELL byly tedy hodnoceny nejlépe, ty s nejnižším nejhůře. Akcie rozdělené podle tohoto ukazatele do 10 skupin od začátku roku bez výjimky posilují - a nejvíce právě skupina akcií s nejhoršími doporučeními na začátku roku! Největší pesimismus tedy zase jednou předznamenal nejlepší zhodnocení.

Investiční portfolio do každého burzovního počasí od nejlepšího manažera fondů na světě
Zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates Raymond Dalio je často považován za nejlepšího manažera hedgeových fondů na světě. Touhou každého investora je pak při co nejmenším riziku vydělat co nejvíce, a to bez ohledu na to, jaké ekonomické prostředí zrovna převládá. Dalio takový recept našel, respektive sestavil portfolio, které bude v jakémkoli tržním prostředí stejně rizikové.

Zdroj: S&P Capital IQ