Ropa: V tomto sektoru má státní vliv na firmy smysl. A dá se na tom vydělat
|

Ropa: V tomto sektoru má státní vliv na firmy smysl. A dá se na tom vydělat

Vliv státu na ekonomiku není vždy požehnáním, negativní konjunkturální vývoj ve Francii je toho jasným dokladem. Ovšem existuje sektor, kde má určitá státní regulace opravdu smysl - ropný průmysl.

Komodity Ropa Certifikáty

Mladé trhy ropu milují

Ropa je pro globální ekonomiku nedostatkovým zbožím. Někdy v budoucnosti budou zásoby na zemi zcela vyčerpány. Nelze odhadnout přesný okamžik, kdy k tomu dojde, protože globální spotřeba roste se stejnou intenzitou, především v takzvaných emerging markets, které mají stále větší ropný apetit.

Samotná Čína je odpovědná za zhruba 40 % globálního růstu poptávky. Na straně spotřeby s touto komoditou marnotratně zacházejí jen Spojené státy.

Společnost EFG Financial Products emitovala na začátku roku basket certifikát, který obsahuje šest akciových titulů ropných společností, ve kterých mají majoritu a hlavní slovo státy. Na začátku bylo zvoleno stejné váhové zastoupení všech vybraných společností, v průběhu pětileté doby trvání ale není plánováno obnovit stejné váhové podíly. Z tohoto důvodu může velmi rychle dojít k velkým váhovým podílům jednotlivých akcií.

Státní ropné podniky jako zajímavá sázka

V současnosti je vše stále v přijatelných mezích. Kolumbijský ropný gigant Exopetrol si v basketu nárokuje váhu 22,2 %, což je důsledek minulé performance kolumbijského koncernu, jehož akcie (v domácí měně) posílily od poloviny letošního ledna (tedy od dne emise certifikátu) o zhruba 17 %.

Na opačné straně tohoto koše se nachází brazilský Petrobras. Jeho akcie poklesly od poloviny ledna 2012 o téměř 20 %, v koši má nyní zhruba 11,5% váhu. Také s ohledem na znehodnocení akcií Petrobasu není performance tohoto basket certifikátu zatím příliš přesvědčivá. Od svého uvedení na trh ztratil certifikát zhruba 5 % své hodnoty.

Navzdory strukturálním nedostatkům, především chybějícímu váhovému přizpůsobení během doby trvání, lze u tohoto basket certifikátu ovšem očekávat comeback. Hlavním důvodem je to, že všech šest zahrnutých firem je z hospodářsky prosperujících regionů v zemích, jejichž podíl a vliv na globálním hospodářství bude dále růst.

State Oil Basket certifikát

Obavy z rostoucí inflace rostou. Řešení není jen ve zlatě
Pozor na inflaci, dojde k opětovnému vyvlastnění! Tak svou titulní stranou lákal čtenáře renomovaný německý časopis Der Spiegel. Hrozí něco podobného opravdu, nebo za tím byla jen snaha dobře prodat aktuální číslo?