Fed žene investory vstříc nové bublině aneb junk dluhopisy zpátky v portfoliu
|

Fed žene investory vstříc nové bublině aneb junk dluhopisy zpátky v portfoliu

Středeční prohlášení, že Fed naváže úrokové sazby na vývoj nezaměstnanosti a inflace vyslal investorům jasný signál: Na výnosy u hotovosti nebo djiných bezpečných investic, jako jsou americké státní dluhopisy nebo fondy peněžního trhu, zapomeňte. Chcete-li výnos, musíte jít do většího rizika.

Spekulace Státní dluhopisy Fed Výnosy
Bublina v oblasti zdravotní péče

Politika Fedu tlačí investory do rizikových aktiv, konkrétně do komodit a spekulativních dluhopisových produktů s vyššími výnosy (junk bonds), s nimiž ale podstupují i větší riziko. "Žízeň" po výnosech není novým fenoménem, Fed decimuje úrokové míry od počátku krize v roce 2008.

Private equity společnosti ucítily příležitost získat levně kapitál (s nízkými úroky) a během listopadu emitovaly rekordních 293 miliard USD junk bonds (pro srovnání, za celý rok 2010 to bylo 271 miliard USD). Kupón pro spekulativní bondy s ratingem "BB" je na 5,6 % (poblíž rekordního minima 5,3 %). Lawrence G. McDonald, šéf LGM Group, poukazuje na to, že se 40 % junk bondů obchoduje nad jejich call price (cena, při které může emitent dluhopisy předčasně "svolat", tedy vykoupit od investorů) a obává se okamžiku, kdy nabídka dluhopisů převýší poptávku a některé slabší firmy získávající kapitál s nízkými náklady začnou krachovat.

Kdy vyschne poptávka po dluhopisech?

Klasické penzijní fondy, které se spoléhají na výnos z konvenčních, méně rizikových instrumentů, jsou nuceny postupovat dále po rizikové křivce. Snaží se dosáhnout na 8% výnos, který většina z nich potřebuje, aby zůstala životaschopná. Spekulativní investice jako komodity a junk bondy byly ještě nedávno tabu, nyní o ně ale mezi investory nebývale stoupá zájem.

"Začínám se strachovat o investory do dluhopisových fondů," přiznává McDonald. "Často si neuvědomují, že mohou přijít až o 20 až 30 % prostředků. Stačilo by přitom, aby se sazby normalizovaly."

Za poslední měsíc už bylo možné pozorovat určité zhoršení na trhu s junk bondy. Fondy zaměřené na tento druh dluhopisů zažily v listopadu 3miliardový odliv peněz. Citigroup poukazuje na to, že jsou její klienti od půlky září čistými prodejci těchto dluhopisů. Trh ale zatím podporuje poptávka ETF fondů zaměřených na junk bondy.

Bezpečná dluhopisová útočiště: V příštích kvartálech se rozlučte s USA a Kanadou, Německo a Japonsko vydrží
Aktuální výhled na výnosy státních dluhopisů z ekonomické analýzy, kterou pro své klienty připravili analytici ze Citigroup.

Zdroj: CNBC