Burzovní kalendář 17. 12. - 21. 12. 2012
|

Burzovní kalendář 17. 12. - 21. 12. 2012

Týden, ve kterém bude poslána i doručena většina vánočních a novoročních přání, může být také týdnem, kdy investorům začne docházet trpělivost s americkými politiky, kteří se stále nedohodli na odvrácení hrozby jménem fiskální útes. V Evropě nejsou na pořadu dne důležité politické schůzky, takže investoři budou sledovat především dění v USA a podnikatelský index Ifo v Německu. České (korunové) hráče bude zajímat čtvrteční zasedání České národní banky.

Wall Street

17-21/12 Výsledková sezóna (FedEx, General Mills, Research In Motion, Oracle, Nike, Bed Bath & Beyond, Walgreen)

17/12 Index průmyslové aktivity v New Yorku

19/12 Zahájené stavby domů a stavební povolení

20/12 HDP za 3. čtvrtletí 2012

20/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/12 Index aktivity filadelfského Fedu

20/12 Prodeje existujících domů

21/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

21/12 Index aktivity chicagského Fedu

21/12 Osobní příjmy a výdaje

21/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

21/12 Quadruple witching (vypršení kontraktů na akciové opce, akciové futures, futures na indexy)

Týden na trzích podle burzovních grafů: Logická korekce zatím býky strašit nemusí
Závěrečná hodnota indexu S&P 500 byla v pátek 7. prosince 1 418,07 bodu, o týden později 1413,58 bodu. Po dvou růstových týdnech tedy přišla mírná korekce o 0,3 %, ale stále se obchoduje v úzkém rozpětí. Hlavní americký akciový index ale od začátku roku udržuje zisk přes 12 %.

Fiskální útes ze 360°
Fiskální útes se nebezpečně přibližuje. Drastické navýšení daní a výdajové škrty, které mají automaticky vejít v platnost 1. ledna 2013, mohou srazit ekonomiku USA do recese a způsobit prudký propad akciových trhů po celém světě. O tom, co americký fiskální útes znamená pro celosvětovou ekonomiku a drobné investory, a jak se vůbec mohou země na hranu útesu dostat, si šéfredaktor Investičního webu v pořadu Alter Eko na Rádiu Česko povídal s Miroslavem Plojharem, investičním stratégem z České spořitelny, a Janem Burešem, hlavním ekonomem Era Poštovní spořitelny.

QE4 je tady, ale zajímá to ještě někoho?! Fed nahradí Twist 45 miliardami měsíčně na nákupy státních dluhopisů
Americká centrální banka poprvé v historii navázala výhled své hlavní úrokové sazby (aktuálně 0 až 0,25 %) na míru nezaměstnanosti a inflace. Navíc podle očekávání nahradí končící operaci Twist programem odkupu státních dluhopisů, a to od ledna 2013 každý měsíc za 45 miliard USD.

John Mauldin: Fed nemá exit strategii a navázaní sazeb na míru nezaměstnanosti je jen trik
Fed od ledna 2013 zahájí čtvrtou vlnu kvantitativního uvolňování, ale euforie na trzích se nekoná. Známý kritik uvolněné měnové politiky centrálních bank John Mauldin se tomu nediví. Navíc se usmívá i nové komunikační strategii Fedu, který nově navázal svou politiku úrokových sazeb na konkrétní hodnoty míry nezaměstnanosti a inflace.

Evropa

17/12 Eurozóna - mezinárodní obchod

18/12 Spojené království - Index spotřebitelských cen a index cen výrobců

19/12 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo

20/12 Německo - index cen výrobců

20/12 Spojené království - maloobchodní tržby

20/12 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

21/12 Spojené království - HDP za 3. čtvrtletí 2012

James Knightley (ING): 60% pravděpodobnost zlepšení v roce 2013
Důvody k optimismu jsou zároveň zdrojem obav. Ano, tak schizofrenní je situace na konci roku. V Evropě, Americe i na dalších trzích se totiž lze dočkat jak oživení, tak kolapsu, říká ekonom z londýnské pobočky ING James Knightley. Sám sází na obrat k lepšímu opřený o uvolněnou monetární politiku, méně drastické škrty a zlepšující se náladu domácností a firem, která by měla vést k většímu utrácení.

Torben Andersen: Hledáte bezpečný přístav? Veřejné finance jsou skutečně udržitelné jen ve Švédsku a v Dánsku
O skandinávské dluhopisy a měny se letos investoři poprali. V době pokračujících turbulencí totiž sever Evropy nabídl klid, i když se mu nevyhnulo určité zpomalení. Díky solidním hospodářským fundamentům přitom garantuje relativní bezpečí i v roce 2013, říká profesor Torben Andersen, který je mimo jiné členem švédské Rady pro fiskální politiku (Fiscal Policy Council).

Evropské střípky: PMI předběžně nejvýše za 9 měsíců, varování pro Británii od S&P
Negativní výhled ratingu Spojeného království, stabilní AAA hodnocení pro Francii a předběžný výsledek prosincového průzkumu mezi nákupními manažery v eurozóně na devítiměsíčním maximu - to jsou hlavní ranní páteční zprávy z evropské ekonomiky.

Evropskou krizi ukončí až lepší zaměstnanost
Soudě podle vývoje na trzích evropských akcií a státních dluhopisů periferních ekonomik se zdá, že z Evropy přicházejí samé dobré zprávy. Přísliby dalších záchranných balíčků pro Řecko jsou sice typickým zametáním problémů pod koberec, ale zároveň každý den, v němž zůstanou evropské problémy "uklizené" mimo naše zraky, je důvodem k radosti, že euro ještě drží pohromadě.

Pražská burza

18/12 ČEZ - mimořádná valná hromada

19/12 ČNB - zasedání bankovní rady

21/12 PX - rebalancování indexu (po závěru trhu)

Komentovaný burzovní kalendář nabídneme opět v dalších týdnech.

Česká koruna v roce 2013: Nepodceňujte Rockyho, i když mu nevěří ani jeho trenér z ČNB
Ekonomický výhled na rok 2013 není růžový. Půl Evropy se zmítá v hluboké krizi, druhá půlka je na hraně recese a doma vládne blbá nálada. Daňové zákony se mění tak rychle, že člověk někdy ani neví, jaké daně budou za měsíc. O některých problémech lze diskutovat, lze s nimi nesouhlasit, ale to je tak vše, co s nimi můžeme dělat. Neovlivníme další kolo evropské dluhové krize, výši sazeb DPH ani kurz koruny ode dneška za rok. Některé věci však ovlivnit můžeme, například při jakém kurzu za rok směníme příjmy z vývozu.

Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů
Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Karolína Topolová: Královna z Áček a její plány na rok 2013
Nákup auta je jak racionální, tak emocionální rozhodnutí. Na českém trhu ojetin se po očekávaných legislativních změnách blýská zákazníkům na lepší časy, říká nová generální ředitelka největšího středoevropského autobazaru AAA Auto Karolína Topolová, která ze své SUV ojetiny pozoruje svět s patřičným nadhledem a pod jejímž vedením stoupají zisky a kurz akcií společnosti.

Erste Group, Komerční banka a VIG: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie Erste Group, Komerční banky a VIG domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení, jak je k 14. 12. 2012 shromáždila k 21. 6. 2012 agentura Bloomberg.

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie ČEZ, NWR a Unipetrolu domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení, jak je k 14. 12. 2012 shromáždila agentura Bloomberg.

Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Telefónica C.R. a Fortuna: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Telefóniky a Fortuny domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení, jak je k 14. 12. 2012 shromáždila agentura Bloomberg.