Akcie pohledem technické analýzy: Ztráty mohou pokračovat, i když jsou indikátory mírně pozitivní
|

Akcie pohledem technické analýzy: Ztráty mohou pokračovat, i když jsou indikátory mírně pozitivní

Hlavní světové akciové indexy mají z technického hlediska co nabídnout. Indikátory jsou stále mírně pozitivní například v USA, kde ale investory nejvíce zajímají jednání o fiskálním útesu, což ukázalo i pondělní obchodování, které se vezlo na pozitivní vlně, ačkoli fundamentální data z amerického trhu (index aktivity newyorského Fedu) byla negativní.

Technická analýza Světové akcie

S&P 500

Index svůj růst zastavil na lokálním maximu, kterého dosáhl před listopadovými volbami. MACD se pomalu otáčí a naznačuje, že může ještě do konce roku vydat prodejní signál. ROC20 se pohybuje okolo nejvyšších hodnot za poslední půlrok, ROC60 je naopak v mínusu. RSI klesá nově pod svůj 14denní klouzavý průměr a současně se blíží k hranici 50 bodů.

Situace na technických indikátorech je stále mírně pozitivní, ale momentum ukazuje na možné otočení, což sedí i na vývoj hodnoty indexu z posledních dvou dnů (psáno v pondělí - pozn. red.). Očekáváme, že index bude mít během týdne tendenci k navýšení ztrát z posledních dní.

S&P 500 - technická analýza

Týden na trzích podle burzovních grafů: Logická korekce zatím býky strašit nemusí
Závěrečná hodnota indexu S&P 500 byla v pátek 7. prosince 1 418,07 bodu, o týden později 1413,58 bodu. Po dvou růstových týdnech tedy přišla mírná korekce o 0,3 %, ale stále se obchoduje v úzkém rozpětí. Hlavní americký akciový index ale od začátku roku udržuje zisk přes 12 %.

DAX

Index se vyhoupl až na lokální maximum z loňského roku. Pozitivní momentum bylo potvrzeno i protnutím linie 50denního průměru zespodu krátkodobějším 20denním. MACD začíná pomalu stagnovat, spouštěcí linie se k němu blíží zespodu. Obě ROC jsou v kladném teritoriu, ROC20 částečně koriguje předchozí nárůst. RSI se stále drží okolo hranice překoupenosti (na 70 bodech), pokles pod ni je do konce roku pravděpodobný.

Technické indikátory jsou celkově lehce pozitivní, na druhou stranu RSI je téměř překoupené. Očekáváme, že index sestoupí z lokálního maxima níže. Jako úroveň podpory by ale měl působit předchozí trojnásobný lokální vrchol okolo 7 440 bodů.

DAX - technická analýza

DJ EuroStoxx 600

Index se dokázal dostat až nad Fibonacciho 50% úroveň zpětného pohybu. MACD postupně ustupuje z nejvyšších úrovní za poslední 4 měsíce, stále se ale drží nad spouštěcí linií. Obě ROC jsou v plusu, ROC20 koriguje předchozí nárůst. RSI ustoupilo od hranice překoupenosti (70 bodů) a kleslo až pod 14denní klouzavý průměr.

Celkově jsou technické indikátory stále ještě lehce pozitivní, to se ale brzy může změnit (například poklesem MACD pod spouštěcí linii nebo RSI pod 50 bodů). Očekáváme, že index bude mít tento týden tendenci k poklesu k předchozímu trojnásobnému lokálnímu vrcholu okolo 276 bodů.

DJ EuroStoxx 600 - technická analýza

Nákupní příležitost u zlata a stříbra: Čekání pokračuje, zajímavé budou akcie. Které?
Minulý týden – po oznámení QE4 ze strany Fedu – jsem uvedl, že by ceny zlata a stříbra mohly brzy dosáhnout svého dna. Doporučil jsem sledovat, zda se sentiment u skupiny Commercials na futures trzích definitivně změní na pozitivní, tedy zda budou těžební a zpracovatelské firmy držet v naprosté většině LONG kontrakty na zlato a stříbro. V pátek byla publikována data o pozicích Commercials – a nastal pravý opak, počet LONG pozic klesl.