Milujete zlato? Tak teď zapomeňte na kov a zkuste akcie!
|

Milujete zlato? Tak teď zapomeňte na kov a zkuste akcie!

Chcete levně získat pozici ve zlatě? Zvažte nákup akcií producentů zlata. Akcie předních těžařských firem zaostávají v poslední době za cenou fyzického zlata takovou měrou, že se v současnosti obchodují za výrazně méně, než jakou hodnotu mají (po započtení všech nákladů) jejich zlaté rezervy.

Zlato Světové akcie Těžba

Přestože jsou akcie těžařů krátkodobě volatilnější než cena fyzického zlata, ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu mohou zažít boom, pokud bude zlato, které je aktuálně zhruba 10 % pod svým cenovým vrcholem z roku 2011, pokračovat v nastoupeném býčím trendu.

Akcie zlatých těžařů nebyly nikdy levnější

Zatímco zlato minulý rok přidalo 10 %, Philadelphia Gold & Silver Index, který sleduje vývoj akcií předních těžařů vzácných kovů, poklesl o 8 % kvůli obavám z růstu nákladů na těžbu a politickým rizikům.

Vývoj ceny fyzického zlata a akcií těžařů zlata a stříbra

Index je ve vztahu k ceně zlata poblíž své nejnižší úrovně od doby, kdy společnost FactSet začala v roce 1984 data publikovat. Za unci zlata nyní nakoupíte nejvíce těžařských akcií za uplynulé čtvrtstoletí.

George Topping, analytik, který se specializuje na akcie těžařů zlata ve společnsoti Stifel Nicolaus, tvrdí, že jsme se s podobně atraktivními valuacemi mohli setkat naposledy v roce 1999, když se zlatý průmysl nacházel poblíž dna dlouhodobého medvědího trhu. Současné ceny akcií by podle Toppinga dávaly smysl, kdyby unce zlata stála 1 300, ne 1 700 USD.

Topping zdůrazňuje, že ceny akcií Barrick Gold a Newmont Mining (největších světových producentů zlata) odpovídají pouhým 60 % odhadovaných zlatých rezerv na akcii po započtení nákladů a času potřebných k těžbě. S podobným diskontem se obchodují i akcie ostatních těžařů.

Newmont Mining

Analytici a portfoliomanažeři poukazují na řadu faktorů vysvětlujících slabou výkonnost "zlatých" akcií. Růst provozních nákladů připravil těžařské firmy o část zisků. Experti považují za hlavní důvod nízkých valuací těžařských akcií rostoucí náklady související s investičním boomem (po zlatě je velká poptávka). Producenti zlata své rostoucí příjmy utápěly v dlouhodobých projektech a drahých akvizicích, z nichž mnohé mohly nabídnout jen nízké výnosy v poměru k vynaloženým prostředkům.

Dalším důvodem je rostoucí popularita ETF zaměřených na fyzické zlato. Ta měla za následek odklon miliard investovaných dolarů, které by jinak putovaly do akcií těžařů.

SPDR Gold Shares

Investory také odrazují rostoucí politická rizika (jako třeba stávky v Jihoafrické republice) a možné zavedení těžební daně v Austrálii. John Hathaway, manažer fondu Tocqueville Gold, upozorňuje na to, že se investoři možná zdráhají investovat do akcií těžařů, protože se obávají výraznější korekce ceny fyzického zlata.

Příliš megalomanské investiční projekty

V Tocqueville Gold spočítali, že desítka největších těžařských firem za posledních pět let téměř ztrojnásobila své celkové kapitálové výdaje (ze 7,8 miliardy USD v roce 2007 na téměř 22 miliard USD v současnosti).

V květnovém reportu Topping navrhoval, aby těžařské firmy odstoupily od svých nejdražších a nejméně atraktivních projektů a vyplatily hotovost akcionářům prostřednictvím vyšších dividend. Pokud by se tak stalo, mohly by se roční dividendové výnosy posunout ze současných 1 až 3 % až k 5 %.

Nadbytek projektů v těžařském průmyslu

Managementy v posledních měsících investiční politiku skutečně přehodnocují. V létě oznámila Barrick Gold přísnější postoj ke kapitálovým výdajům a odložila na neurčito svůj největší projekt Cerro Casale v Chile a projekt Donlin Creek na Aljašce. Také vedení Newmont Mining oznámilo, že významný projekt Conga v Peru bude pokračovat jen v omezené míře. Společnost Kinross Gold rovněž oznámila plány na redukci kapitálových nákladů a zvažuje zeštíhlení velkého projektu v Mauritánii.

Ceny akcií těžařů ukazují, že ačkoli se změny dějí, investoři zůstávají skeptičtí. Pokud budou těžaři nadále enormně investovat, případně zkoriguje cena zlata, akcie producentů zlata budou nadále pod tlakem. V současnosti jsou ale v cenách akcií podle analytiků započteny spíše negativní scénáře.

Akcie Barrick Gold aktuálně doporučuje i makléř z brokerjetu České spořitelny Martin Loos.

Tip: QE4 jako nákupní příležitost u zlata a stříbra
Uvolněná monetární politika Fedu bude pokračovat se stejnou intenzitou až do doby, než nezaměstnanost v USA klesne pod 6,5 %. Závěr je jasný – pokud by se náhodou měla nezaměstnanost ještě zvyšovat, čeká nás nekonečné monetární uvolňování a odkupy dluhopisů. Je to situace, která bude velice vyhovovat investičním bankám na Wall Street. Je totiž možné předpokládat, že nic zásadně negativního na kapitálových trzích nenastane.

Zdroj: WSJ