Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci v testu "prolezli", poslední týden roku nabídne sprint k fiskálnímu útesu
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci v testu "prolezli", poslední týden roku nabídne sprint k fiskálnímu útesu

No sláva! Místo tradičně klidného týdne od Vánoc do Nového roku budeme muset sledovat jednání politiků ve Spojených státech! Index S&P 500 má ale za sebou slušný týden, i přes páteční pokles o 0,94 % posílil o 1,2 %, což je nejvíce za poslední čtyři týdny. Roční zisk tak zvýšil na 13,6 %.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Index v pondělí uzavřel nad 1 420 bodů, načež bez zaváhání pokračoval nad silnou rezistenci 1 430. Rally ještě podporoval příslib o dohodě v otázce amerického rozpočtu. Ve čtvrtek po uzavření trhů přišla sprcha, v pátek se pak cena indexu S&P 500 vrátila na 1 430 bodů. Nyní je klíčový support v pásmu 1 390 až 1 400 bodů, kde je také 200denní klouzavý průměr. Pokud ho cena prolomí a index uzavře níže, změní se technický akciový výhled na negativní.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se v uplynulém týdnu trochu rozhýbal, mezi minimální a maximální týdenní hodnotou byl rozdíl 30 %. Jen v pátek šel krátce po otevření o 12 % výše a vystoupal k hodnotě 20, později se ale začal zklidňovat a uzavřel v pásmu 16 až 19, což je neutrální, vyčkávací stav.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Američtí politici opravdu nic neuspěchali. Berme situaci jako způsob uvažování ve Washingtonu, D.C. a jako na hru kočky s myší. Obě strany po krůčcích ustupují a hledají ten pravý kompromis.

Býci v pátečním testu "prolezli". Indikátory jsou pozitivní a to, že se VIX v pátek vrátil z denního maxima 19,93 bodu na zavírací cenu 17,84 bodu, je důkazem, že investoři stále očekávají, že se do konce roku něco stane. Burza je otevřená v pondělí ve zkráceném obchodování, kdy ale Kongres nezasedá. Nejbližší šance je ve středu 26. 12., což je regulérní obchodní den.

Dokud bude cena zavírat nad 1 420 body, zastávám býčí výhled. Jestliže prolomí klíčový support 1 390 až 1 400 bodů, výhled se změní na negativní.

Trojčlenka investora: Jak v roce 2013 na akcie
Z Francie se stane problémové dítě Evropy, naopak Španělsko a Irsko příjemně překvapí. I s těmito možnostmi by měl investor počítat, říká akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Na prahu nového roku se mu líbí americký realitní sektor a zdravotnictví, milovníkům adrenalinu doporučuje mimo jiné španělské banky. Investiční web zajímaly vždy tři "nej" příštího roku.