Burzovní kalendář 24. 12. - 28. 12. 2012
|

Burzovní kalendář 24. 12. - 28. 12. 2012

Poslední týden roku 2012 bude na trzích ve znamení jednání o fiskálním útesu ve Spojených státech. Světové burzy čeká zkrácené obchodování, pražskou nevyjímaje - ta svůj "parket" otevře pouze ve čtvrtek a v pátek.

Wall Street

24/12 Na NYSE obchodování do 13 hodin

25/12 Trhy zavřené

26/12 Index cen domů S&P/Case-Shiller

26/12 Index aktivity richmondského Fedu

27/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/12 Prodeje nových domů

27/12 Spotřebitelská důvěra

28/12 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga

Býčí trh od roku 2009 hnán růstem zisků. Má naději přežít?
Zisky amerických firem v pokrizových letech rychle rostly a jsou na historických maximech. Analytici z Wall Street jsou sice relativně optimističtí i pro rok 2013, ale investoři by měli být opatrní. Příspěvek růstu zisků k celkovému zhodnocení akcií byl v posledních letech z historického pohledu extrémní.

Trojčlenka investora: Jak v roce 2013 na akcie
Z Francie se stane problémové dítě Evropy, naopak Španělsko a Irsko příjemně překvapí. I s těmito možnostmi by měl investor počítat, říká akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Na prahu nového roku se mu líbí americký realitní sektor a zdravotnictví, milovníkům adrenalinu doporučuje mimo jiné španělské banky. Investiční web zajímaly vždy tři "nej" příštího roku.

USA: Dohoda o fiskálním útesu až v roce 2013?
Hlavní téma posledních dní je stále stejné - fiskální útes. Ve středu americký prezident Barack Obama prohlásil, že se jednání zhoršují a rozdílnost názorů je stále obrovská.

Investoři, pozor! Pesimistka Meredith Whitney věří bankám
Meredith Whitney, nezávislá analytička známá svým skeptickým pohledem na trhy, která předpověděla problémy Citigroup s nekvalitními hypotéčními aktivy v roce 2007, radikálně změnila názor na finanční tituly. Radí nakupovat, a to hodně rychle!

Exkluzivně pro Investiční web: Akcie a ekonomika v roce 2013 očima investičního veterána Johna Careyho (Pioneer Investments)
John Carey je vpravdě investiční guru, na trhu se pohybuje přes 30 let a od roku 1986 je manažerem fondu Pioneer, který se soustředí na velké americké společnosti, takzvané large caps. Viceprezident Pioneer Investments na závěr exkluzivního rozhovoru prozradil, jakého má v současnosti akciového favorita, úvodní otázka ale nemohla směřovat na nic jiného než na blížící se fiskální útes v USA.

Evropa

24/12 Trhy zavřené (Dánsko, Finsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko)

24/12 Zkrácené obchodování (Belgie, Francie, Irsko, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko, Spojené království)

25-26/12 Trhy zavřené (kromě Ruska)

27/12 Francie - index cen výrobců

28/12 Francie - HDP za 3. čtvrtletí 2012

Radost a tragédie: 2 scénáře evropského vývoje v roce 2013 a jejich dopad na investice
UBS je ve svém základním scénáři vývoje v Evropě mírně pozitivní a očekává, že se ekonomický růst eurozóny v příštím roce dostane lehce nad nulu. Závazek ECB, že je ochotna udělat vše pro to, aby měnovou unii udržela ve stávajícím složení a podpořila ekonomický růst, zůstane v platnosti, Řecko setrvá v eurozóně, ale riziko jeho odchodu bude po celý rok 2013 aktuální.

Hakan Aksoy: Španělské banky mohou přijít až o 240 miliard eur, rok 2013 bude o čekání na průšvih
Globální banky se budou bez pořádné pomoci potýkat s problémy ještě čtyři roky. To bude brzdit celé ekonomiky a živit obavy z možných bankrotů předlužených zemí. Akcie budou v tomto období jednou z mála možností, jak budou investoři schopní vydělat. Úspěch jim přitom zajistí správná volba sektorů a přesné načasování, říká turecký investiční stratég Hakan Aksoy, který sleduje střední a východní Evropu pro domácí i zahraniční klientelu.

Šokující předpovědi na rok 2013
Drastický pokles ceny ropy a zlata, výnosy z 30letých amerických státních dluhopisů na dvojnásobku a masivní znárodňování japonského elektronického průmyslu - to jsou jen některé ze šokujících předpovědí na rok 2013 od dánské Saxo Bank. Nejde o hlavní scénáře vývoje, ale události, které by v případě, že by se staly realitou, těžce dolehly na dění na světových trzích

Index Ifo: Německá ekonomika vyslala další (mírně) pozitivní signál
Poslední dny jsou na trzích samá radost. Vedle optimismu z jednání politiků v USA (respektive víry, že se přece musejí domluvit) k tomu ve středu dopoledne přispěl i německý podnikatelský index Ifo. Ten potvrdil růst volatilnějšího ekonomického indexu ZEW. Německé firmy jsou ohledně dalšího vývoje relativně optimistické.

Mario Monti: Proč neuspěl papírově možná nejsilnější italský premiér?
Když Mario Monti vstupoval v listopadu 2011 do úřadu italského premiéra, očekávaní byla vysoká. Měl vše, co jeho předchůdce Berlusconi postrádal - vzdělání, dobrou pověst, dobré vztahy s evropskými činiteli, a naopak nebyl obtížen skandály. Proč to Super Mariovi nevyšlo?

Pražská burza

24-26/12 Trh zavřený

27/12 PX - nová báze indexu

Komentovaný burzovní kalendář nabídneme opět v dalších týdnech. Přejeme vám krásné Vánoce a úspěšný obchodní týden, poslední v roce 2012!

Tibor Bokor: Defenziva má teď na trzích smysl, česká Telefónica ale sníží dividendu
Investoři, kteří mají rádi adrenalin, by měli sázet na probuzení čínského spotřebitele. To potáhne i mnohé americké společnosti, od Applu po Heinz. Pro investory, kteří dávají naopak přednost defenzivě, jsou tady telekomunikační firmy, říká Tibor Bokor, který technologie sledoval pro banky v Praze, Moskvě i Londýně. Zájemci o dividendy by se podle něj měli soustředit na rozvinuté trhy, růst v telekomunikačním sektoru je potřeba hledat v Africe a Asii.

Kam investovat v roce 2013: Investiční web vás zve na Investiční fórum
Chcete se dozvědět, jakým směrem se budou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2013? Co čeká svět alternativních investic? Tuto jedinečnou možnost máte v sobotu 12. ledna 2013 na třetím Investičním fóru v Kongresovém centru VŠFS v Praze, kde v rámci pěti moderovaných diskusních bloků vystoupí přední ekonomové a investiční odborníci, kteří ukáží na ty nejlepší investice pro rok 2013.

Patentové počty: Česká věda v rámci regionu drží pozici, ale na světovou špičku nemá
Dvě zprávy – první dobrá a druhá netradičně taky. Nejprve skóre: Rusko - ČR 2:1. Ale žádný strach. Zaprvé nejde o lední hokej, ale o "soutěž patentů" v USA, tedy počet patentů nahlášených u příslušného amerického úřadu. Zadruhé, Česko sice prohrává, ale jen v absolutním vyjádření. Přepočteno na počet obyvatel jsme v roce 2011 rozdrtili Rusy 4:1.

Temelín: Westinghouse chce ČEZ nalákat na technologie
Američané argumentují, že opět udávají trend v odvětví jaderné energetiky. Zastánci opačného názoru oponují jistotami česko-ruské spolupráce.

ČNB ponechala sazby beze změny na 0,05 %. O intervencích nepadlo ani slovo
Česká národní banka ponechala sazby 0,05 % a nerozhodla o datu zahájení intervencí proti silné koruně. Trh tento vývoj očekával. Ve srovnání s poslední prognózou (pro rok 2013 počítala ještě s mírně uvolněnějšími měnovými podmínkami), kterou ČNB zveřejnila v listopadu, kdy také rozhodla o posledním snížení sazeb, jsou rizika vnímána jako velmi lehce protiinflační.