Analytické omyly: Odhady ziskovosti jako disciplína pro odvážné
|

Analytické omyly: Odhady ziskovosti jako disciplína pro odvážné

Blíží se nový rok a výsledková sezóna za ten letošní. Jedním z velkých témat dalších kvartálu bude to, zda velké americké firmy udrží rekordní úroveň ziskovosti, jíž dosáhly v pokrizových letech. Gerard Minack z Morgan Stanley upozorňuje, že optimismus analytiků z Wall Street, kteří předpovídají růst zisku firem v indexu S&P 500 o dalších několik procent, neznamená nic více, než že by se zisky firem mohly na takovou úroveň dostat během několika let.

Názory analytiků Zisky Výsledková sezóna

Odhady zisku se budou nepochybně během roku měnit, tak jako tomu bylo v uplynulých letech. Jak ukazuje graf, kde byly původní odhady vždy zarovnány na úroveň 100, analytici nemají problém se svými predikcemi míchat podle potřeby a aktuální situace. Kromě několika let před Velkou recesí byly odhady zpravidla snižovány.

Jak nevycházejí odhady ziskovosti firem z indexu S&P 500

Několik zajímavých postřehů Gerarda Minacka:

  • Analytici se prakticky vždy mýlí. Většinou přestřelí. V ročním předstihu byly jejich odhady zisku v průměru o zhruba 6,5 % vyšší pozdější reálná čísla. Dva roky předem analytici v průměru přestřelují o 11,25 %.

  • V průměru analytici rok předem odhadují růst zisku o 15,5 %, ve skutečnosti pak ziskovost roste pouze 7,5% tempem.

  • Revize dvouletých předpovědí ziskovosti (zisku na akcii) zpravidla zohledňují chybovost předpovědí pro aktuální rok. Ukazuje to druhý graf (revize předpovědí na dva roky dopředu a chyba v předpovědi na aktuální rok).

Zisky firem v indexu S&P 500 - letošní chyba jako revize za rok

Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů
Kup a drž? Kdepak! Hodnotové dlouhodobé investování na základě fundamentů je podle všeho pryč. Má stále smysl pro některé konzervativní investory,kteří jsou ochotní si na své výnosy počkat, soustředí se na dividendy a podobně. Všichni ostatní, podporovaní rychlým elektronickým obchodováním, se snaží "otočit" na některých titulech i mnohokrát za rok. A co na tom, že to podle řady zkušených investorů znamená vyšší poplatky a podle statistik dlouhodobě i ztráty většiny investorů? Průměrný investiční horizont při sázce na americké akcie je jen několik málo měsíců.

Zdroj: Morgan Stanley