Podle jakých indikátorů má smysl nakupovat akcie?
|

Podle jakých indikátorů má smysl nakupovat akcie?

Odpověď na otázku je složitá - indikátory totiž příliš nefungují. Jak ukazuje analýza společnosti Vanguard, nejlépe investorů napovídají oceňovací modely jako Shillerovo P/E a roční P/E, naopak na chvostu jsou často zmiňované výhledy růstu HDP a růstu zisků společností. Analytici z Vanguardu použili data od roku 1926.

Ekonomické a tržní indikátory Ocenění Světové akcie Investování

Některé zajímavé závěry jejich práce:

  • Nemá smysl predikovat vývoj akcií v krátkodobém horizontu.

  • Ocenění na základě P/E má nejlepší úspěšnost, ale ani ty nejsou žádná sláva.

  • Pokud se řídit jakýmkoli indikátorem, tak spíše dlouhodobě.

Jak fungují jednotlivé modely ocenění akcií jako indikátory vývoje cen akcií?

Recese na 100 %. Podle Rosenberga tento indikátor nedělá výjimky
Ekonomové často upozorňují na důležitost statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, ale i na volatilitu tohoto ukazatele. Každá velká vládní objednávka například pro armádu umí s čísly pořádně zahýbat. 13,2% srpnový pokles objednávek v USA ovšem nikdo na sezónnost svádět nemůže. Známý ekonom a pesimista David Rosenberg ve své aktuální poznámce upozorňuje na to, že jedna ze složek amerických durables nenechává prostor pro spekulace. Recese přichází a nic ji neodvrátí.

Top Class: Kdo má co říci k trhům a jaké grafy k tomu používá?
Úspěšný investor musí umět číst grafy. Otázkou je, které grafy, kdy a jak používat. Tady jsou odpovědi nejvlivnějších světových analytiků, ekonomů, šéfů hedgeových fondů a obchodníků na otázku, na které grafy se nikdy nezapomenou podívat. Jde o velmi různorodou směs názorů - jedni sledují zisky společností z indexu S&P 500, jiní se dívají na vývoj demografické situace ve Spojených státech nebo evropské výnosy z dluhopisů.

Zdroj: The Vanguard Group