Burzovní kalendář 31. 12. 2012 - 4. 1. 2013
|

Burzovní kalendář 31. 12. 2012 - 4. 1. 2013

Obchodování v prvním týdnu roku 2013 bude ovlivněno výsledkem víkendových a případných pondělních jednání amerických politiků. Pokud se nedohodnou jinak, v úterý vstoupí v platnost automatické škrty ve vládních výdajích a vyšší daňové sazby. Tento fiskální útes představuje zhruba 600 miliard USD.

Wall Street

31/12 Index aktivity dallaského Fedu

1/1 Trhy uzavřeny

2/1 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/1 Stavební výdaje

3/1 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemním sektoru

3/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

4/1 Nezaměstnanost

4/1 Průmyslové objednávky

4/1 Indexy nákupních manažerů ve službách (ISM, Markit)

V pondělí vláda USA narazí na dluhový strop 16,4 bilionu USD, jehož navýšení je spojeno s dohodou ohledně fiskálního útesu. Jednání politiků budou horečná, řada analytiků ale počítá s tím, že k dohodě do konce prosince dojít nemusí, řadu opatření lze zavést i retroaktivně, nálada na trzích bude ale pravděpodobně podobně nervózní jako v povánočním týdnu.

Z makroekonomického pohledu bude týden zahájen indexem nákupních manažerů HSBC v Číně, kde se očekává prosincové zrychlení na 50,9 bodu z 50,5 bodu v listopadu. Pravé hody pro příznivce makrodat ale přijdou ve druhé polovině týdne.

Ve středu bude v USA zveřejněn index nákupních manažerů v průmyslu (ISM) za prosinec, který by měl mírně vzrůst na 50,2 bodu (v listopadu 49,5 bodu). Stejný sektor pokrývá i ve středu zveřejněný výsledek průzkumu mezi manažery od společnosti Markit Economics.

Sledované budou také prodeje automobilů za prosinec, tradiční indikátor nálady mezi americkými spotřebiteli. Řada majitelů vozů zničených bouří Sandy možná dala přednost nákupu nového vozu. O den později zveřejňují své prosincové tržby americké maloobchodní řetězce.

Ve středu bude také zveřejněn zápis z prosincového jednání FOMC, kde budou investoři hledat případné detaily podmínek v lednu startující čtvrté vlny kvantitativního uvolňování (QE4).

Nejsledovanější budou páteční data z trhu práce. Čeká se 150 tisíc nově vytvořených pracovních míst (v listopadu 146 tisíc) a celková míra nezaměstnanosti stagnující na 7,7 %. Vedle dat z trhu práce budou v pátek důležité také průmyslové objednávky a index nákupních manažerů ve službách (ISM).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blížící se útes medvědy navnadil, volatilita roste
Svíčky se od konce minulého týdne nepřestaly červenat a investoři se žádné vánoční nadílky nedočkali. Pesimismus do čtvrtka narůstal, až někdo z Washingtonu oznámil, že se k jednání v Bílém domě sejdou i v neděli. A cena indexu S&P 500 najednou během hodiny vylétla z denních minim o procento. Páteční vyhlídky skončily na bodu mrazu a index minulý týden ve zkráceném obchodování ztratil 1,9 %.

Co by (kontrolovaný) pád z fiskálního útesu znamenal pro americký dolar?
Ani ve čtvrtek nedošlo k výraznému posunu v debatě o rozpočtovém útesu. Ceny akcií sice hodinu před koncem obchodování povzbudily zprávy, že Sněmovna reprezentantů v neděli znovu zasedne k jednacímu stolu, ale vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá již jen pár dní, se nedá vyloučit, že poněkud nervózní atmosféra na trzích může trvat i na začátku roku 2013.

El-Erian: Politici to nesmějí s daněmi přehnat, dluhopisy ponesou do 2 % a centrální banky budou ve hře jako nikdy dříve
Šéf dluhopisového fondu PIMCO se letos vyjádřil nelichotivě k investicím do akcií - podle něj jsou doslova mrtvé. Závěr roku je ale ve Spojených státech ve znamení mnohem konkrétnější debaty, a sice té politické o zvyšování daní a státních výdajích. Několik postřehů z aktuálního El-Erianova komentáře pro CNBC stojí za pozornost.

Evropa

31/12 Trhy uzavřeny (Dánsko, Finsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Švédsko, Švýcarsko)

31/12 Zkrácené obchodování (Belgie, Francie, Irsko, Nizozemsko, Portugalsko, Slovensko - normální obchodování -, Španělsko, Spojené království)

1/1 Trhy uzavřeny

2/1 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

2/1 Německo - index spotřebitelských cen

3/1 Německo - nezaměstnanost

4/1 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve službách a celkově (Markit)

4/1 Německo - maloobchodní tržby

4/1 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Pražská burza

31/12-1/1 Burza uzavřena

Podrobnější komentovaný burzovní kalendář nabídneme opět v dalších týdnech. Přejeme vám úspěšný vstup do roku 2013!

Světová ekonomika na jedné stránce: Eurozóna klesá 16 měsíců v řadě, mírné zlepšení pokračuje v Číně a zklamání v USA
Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru odstartovaly týden napěchovaný důležitými makrodaty. Eurozóna pokračuje v propadu, mírné oživení slibují manažeři z Číny. Index ISM ve zpracovatelském sektoru v USA překvapivě klesl pod 50 bodů, konkrétně na 49,5 z 51,7 bodu v říjnu, čekalo se jen mírné oslabení 51,4. Obdobný index od společnosti Markit Economics ale naopak rostl.

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Středoevropské banky mohou příjemně překvapit a má smysl sledovat IPO ve střední Evropě
Brzdou středoevropského regionu jsou politici, naopak jeho výhodou hlad mladých po úspěchu, říká partnerka v polsko-švýcarském fondu Nomad Boguslawa Skowronski. Investorům, kteří budou dělat své domácí úkoly, podle ní nabídne střední Evropa v roce 2013 zajímavé příležitosti. Jen v Polsku se totiž čeká na burze až padesát nových titulů, z nichž mnohé slibují diverzifikaci a rychlý růst.