Investoři milují komunikaci. Otevřené společnosti na burze vítězí
|

Investoři milují komunikaci. Otevřené společnosti na burze vítězí

Jakmile firma přestane komunikovat s investory, konkrétně poskytovat své vlastní výhledy hospodaření, její akcie ztrácejí. Naopak firmy, které jsou sdílné a nabízejí trhu svůj pohled na vlastní hospodaření, se mohou těšit na dobrou výkonnost akcií (nad průměrem trhu).

Světové akcie

Jasně to ukazuje řada analýz, aktuálně například od Johna Buttera z FactSet. "Za uplynulých 5 let akcie firem, které zveřejňují čtvrtletní guidance, překonaly výkonnost trhu o zhruba 17 procentních bodů, zatímco akcie firem, které mlčí, zaostávají za trhem o 6 procentních bodů," upozorňuje.

Vývoj akcií firem, které dávají, respektive nedávají čtvrtletní výhledy hospodaření (guidance)

Podobná je situace, pokud jde o roční výhledy firem. "Firmy, které zveřejňují guidance, jsou na trhu odměněny, jejich akcie překonávají výkonnost trhu o 6 procentních bodů. Firmy bez guidance naopak za trhem zaostávají o 8,5 procentního bodu," píše Buuter.

Vývoj akcií firem, které dávají, respektive nedávají roční výhledy hospodaření (guidance)

Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů
Kup a drž? Kdepak! Hodnotové dlouhodobé investování na základě fundamentů je podle všeho pryč. Má stále smysl pro některé konzervativní investory,kteří jsou ochotní si na své výnosy počkat, soustředí se na dividendy a podobně. Všichni ostatní, podporovaní rychlým elektronickým obchodováním, se snaží "otočit" na některých titulech i mnohokrát za rok. A co na tom, že to podle řady zkušených investorů znamená vyšší poplatky a podle statistik dlouhodobě i ztráty většiny investorů? Průměrný investiční horizont při sázce na americké akcie je jen několik málo měsíců.

Zdroj: FactSet