Tento indikátor ukazuje na blížící se recesi v USA. Ale pomalu s tím pesimismem!
|

Tento indikátor ukazuje na blížící se recesi v USA. Ale pomalu s tím pesimismem!

Minulé pondělí byl zveřejněn Index ekonomické aktivity chicagského Fedu. Klesl na hodnotu -0,56 ze zářijové nuly. To signalizuje významné zpomalení americké ekonomiky. Index je založen na PCA analýze (analýza hlavních komponent) a měří ekonomickou aktivitu vzhledem k trendu růstu ekonomiky. Hodnota nad nulou znamená, že ekonomika roste nadprůměrně, tedy nad trendem růstu, hodnota záporná znamená, že ekonomika roste pomaleji než trend růstu.

Ekonomické a tržní indikátory Americká ekonomika Recese

Meziměsíčně zažívá index významné výkyvy, a proto ho je těžké smysluplně použít. Jako měřítko ekonomické aktivity je vhodné sledovat raději jeho tříměsíční klouzavý průměr. Existují určitá pravidla, jak tento klouzavý průměr interpretovat. Pokud je na hodnotě nižší než -0,7 po období ekonomického růstu, je velmi pravděpodobné, že již začala recese.

Na grafu je index aktivity chicagského Fedu s tříměsíčním klouzavým průměrem a červenými oblastmi, které zobrazují předchozí recese. Graf ukazuje, že je klouzavý průměr na hodnotě -0,58 a přibližuje se k hranici -0,7, což znamená zvyšující se pravděpodobnost recese. Jedním z hlavních důvodů ostrého zpomalení ekonomické aktivity je klesající průmyslová produkce, která je pod svým vrcholem už tři po sobě následující měsíce. To je nejdelší propad od opětovného začátku růstu amerického průmyslu v červnu 2009.

Než se ale připojíme do tábora očekávajícího recesi, je důležité si všimnout další věci. Tříměsíční klouzavý průměr na hodnotě -0,7 může být i falešně pozitivní. To znamená, že i když hodnota indexu ukazuje na recesi, tak ta ve skutečnosti nepřichází, jde o planý poplach. Tento případ nastal v květnu 2003, kdy dubnová čísla dosáhla této "krizové" hodnoty. Oslabující index před dubnem 2003 byl také pravděpodobně důvodem, proč tehdejší šéf Fedu Alan Greenspan váhal se zvýšením úrokových sazeb.

Hlavním závěrem je, že pravděpodobnost recese americké ekonomiky vzrostla, ale stále zůstává poměrně nízká, soudě podle jiných faktů, například slušných čísel z trhu s nemovitostmi. Bylo by proto předčasné se zařadit do stáda pesimistů.

Index aktivity chicagského Fedu

Americká ekonomika investorům (zatím) stále dělá radost
Úterní údaje z americké ekonomiky potvrdily, že když se politikům podaří vyhnout se pádu z fiskálního útesu, mohou USA patřit v příštím roce k tomu lepšímu na globální hospodářské mapě.

6 BUY a 7 SELL doporučení na recesi v roce 2013
Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda globální krize neodezní minimálně do roku 2016. Bude trvat celou dekádu od Velké recese, než se světová ekonomika vrátí do zaběhnutých kolejí, takže na rychlé oživení v následujícím roce zapomeňte. Nepůjde jen o přechodnou "medvědí recesi", čeká nás bolestivě pomalý růst na způsob deprese.

Zdroj: Saxo Bank