Toužíte po mimořádných výnosech? Investujte do lidských hříchů!
|

Toužíte po mimořádných výnosech? Investujte do lidských hříchů!

Drogy, sex a rock'n'roll. S těmito třemi základními lidskými touhami se setkáváme každý den. Od malička nás babičky, rodiče i škola vedou k tomu, abychom se vyhýbali hříchům. Zakázané ovoce však chutná nejlépe. Společenská konverzace se proto často zvrtne v popisování legendárního večera, kdy vypravěč v pátek v noci "tapetoval stěny" v místním klubu a striptérkám dával malé podobizny Boženy Němcové.

Světové akcie Sázky a hazard Alkohol a drogy Tabák a cigarety

Je možné vydělat na uspokojování základních lidských zlozvyků? International Securities Exchange vytvořila index SINdex, který je sestaven z firem vyrábějících alkohol a cigarety a provozujících kasina. Výkonnost indexu od jeho vytvoření v roce 1999 bezpochyby zaujme investory více než večerní návštěva červené pražské uličky Ve Smečkách.

Kdyby investor vložil na začátku roku 1999 do indexu hříchu SINdex 1 USD a reinvestoval by dividendy, tak by v současnosti měl na účtu 7,27 USD. Pro srovnání, stejná investice do amerického akciového indexu S&P 500 by se zhodnotila na 1,48 USD. Investice do globálních odpovědných firem podle indexu Dow Jones Sustainability Index World by vzrostla na 1,38 USD.

Vysoká volatilita

Volatilita SINdexu je obrovská. Během krize v letech 2008 až 2009 by investor přišel o přibližně 60 % peněz. Ekonomické zotavení však způsobilo rychlý návrat na předkrizové úrovně. Letos se již index vyšplhal na nové maximum.

Zhodnocení investice 1 USD do indexu "hříchu", světového indexu odpovědných firem DJSI World a amerického akciového indexu S&P 500 (total return, zdroj: Bloomberg)

Zhodnocení hříšných akcií je vyšší než celého indexu S&P 500 nebo zodpovědných firem

Navzdory výborné výkonnosti v současnosti neexistuje ETF, který by tento index sledoval. Snaha FocusShares o jeho vytvoření skončila kvůli pokryteckému puritánství investorů neúspěchem. Mnohem vyšší zájem je o sociální a environmentální odpovědné společnosti, jejichž výkonnost však není vyšší než výkonnost širokého akciového indexu.

Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio
Akciové trhy v prosinci tradičně spíše rostou. V posledních letech se před Vánocemi daří vedle velkých kamenných obchodů také online shopům. Nejen mezi nimi vybírá své tipy pro takzvanou Santa Claus rally makléř Martin Loos ze společnosti brokerjet České spořitelny.

Kopírování indexu naštěstí není až tak složité, protože je složen z akcií 30 firem obchodovaných v USA. Do indexu jsou zahrnuty i ADR na akcie zahraničních firem, jako je například britský výrobce alkoholu Diageo. Váha jednotlivých firem v indexu je stejná, rebalancován je každé čtvrtletí, přičemž ISE oznamuje změny minimálně 5 dní před efektivním dnem.

Složení SINdexu

Firmy z tohoto indexu jsou typické relativně vysokým dluhem, což je jedna z příčin prudkého propadu cen během recese. Investoři se obávali, že firmy nebudou schopny splácet své závazky. Dalším znakem, který je charakteristický zejména pro producenty cigaret, je vysoký dividendový výnos (přibližně 5 % za rok).

Výhled je příznivý především pro producenty alkoholických nápojů. Zásluhu na tom mají rychle bohatnoucí domácnosti v rozvíjejících se zemích. Společnost Diageo odhaduje, že v následujících čtyřech letech bude čínský trh s tvrdým alkoholem růst o 8 % ročně. Výrobci cigaret zápasí s obrovskou snahou vyspělých států omezit prodej jejich produktů. Na druhé straně je nutné uvést, že globální trh s cigaretami je značně koncentrovaný a několik velkých firem kontroluje distribuci.

Alkohol, cigarety a gambling jsou a v nejbližších letech budou nadále velmi populární, proto nemá smysl zavírat před těmito aspekty života oči. Rozumní investoři se na svých a cizích hříších určitě pokusí vydělat.

Investujte do lidských slabostí. Máte na to?
Hříchy a poklesky provázejí lidstvo od jeho počátků. Pokud jste zastánci sociálně zodpovědného investování, bude pro vás zřejmě sázka na lidské prohřešky složitá, nebo dokonce nemožná. Ostatní však mohou bez obav spoléhat na to špatné v každém z nás.

Zdroj: Colosseum