Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi čekají na jasné znamení k útoku
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi čekají na jasné znamení k útoku

Od pondělí do čtvrtka trh odmítal korigovat. Index S&P 500 měl každý den tendenci k poklesu, ale nakonec se vrátil do pozitivního teritoria. Takové jednoznačné chování není nic pozitivního, protože se pouze čeká na nějaký katalyzátor, který spustí výprodej. V pátek to mohlo být Řecko, ale i když to ze začátku vypadalo na slušnou korekci, pokles byl nakonec nižší než 1%.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Situace posledních dnů připomíná druhou polovinu roku 2006 a začátek roku 2007. Jistě si pamatujete, že se tenkrát také očekávala korekce. Téměř každý den začínal mírným poklesem, aby se pak v druhé polovině obchodního dne obrátil do zisku. 27. února 2007 se trhy najednou propadly o více než 3 %, když předtím k výraznější korekci nedošlo několik měsíců.

Tak výrazný propad nebyl běžný, výsledek z americké burzy se u nás dostal i do běžných zpráv v rozhlase. John C. Bogle (v roce 1974 založil společnost Vanguard Mutual Fund Group) ve své knize DOST! píše o výrazných jednodenních změnách následující: "Změny v povaze a struktuře finančních trhů a radikální posun v myšlení jejich účastníků dělají šokující a nečekané odchylky stále pravděpodobnějšími. V padesátých a šedesátých letech minulého století byly denní odchylky v ceně akcií o 2 % překonány jen třikrát až čtyřikrát do roka. Za sedm měsíců roku 2008 k 30. červenci jsme takových pohybů mohli vidět pětatřicet."

Aktuálně jsme ve velmi podobné situaci jako v roce 2007. Index S&P 500 naposledy klesl o více než 1 % během jednoho dne 28. prosince 2011. To znamená, že slušně nekorigoval už 30 dní. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1 350-70 zůstává v platnosti. V případě sestupu je support v oblasti 1 310 až 1 290 a na rostoucí trendové čáře přibližně na hodnotě 1 275. V případě jejího prolomení a překonání 200denního klouzavého průměru by se jednalo o velmi negativní faktor. Objemy obchodů jsou stále podprůměrné. V pátek sice byly o něco vyšší, ale to je při poklesech normální jev.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX do čtvrtka mírně posiloval. V pátek intradenně raketově vylétl až o 19 %, aby pak uzavřel na hodnotě 20,79. To je o 11,6 % více než předchozí den. Zatím zůstává pod klesající trendovou čárou, což pro akcie znamená býčí trend. Zároveň si také pravděpodobně hledá nové rozpětí, ve kterém se bude pohybovat následujících několik měsíců.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Střednědobé indikátory zůstávají pozitivní, ale překoupené podmínky přetrvávají. Čím déle se bude korekce oddalovat, tím bude strmější. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1 350-70 zůstává v platnosti. V případě korekce je support v oblasti 1 310 až 1 290 a na rostoucí trendové čáře přibližně na hodnotě 1 275. V případě jejího prolomení a překonání 200denního klouzavého průměru by se jednalo o velmi negativní faktor. Připomínám, že na denním grafu jsou stále dva cenové odskoky na úrovních 1 325 a 1 315, které by měly být před prolomením rezistence zaplněné.