Energetické komodity díky zimě letí nahoru, zlato vyčkává a potraviny zdražují
|

Energetické komodity díky zimě letí nahoru, zlato vyčkává a potraviny zdražují

Řecký záchranný balíček, který měl touto dobou už být na místě určení, stále přitahuje pozornost finančních trhů. Celý týden byla dohoda na spadnutí, což pomáhalo akcím a drželo dolar na nejnižších hodnotách za dva měsíce. Ve čtvrtek se nálada změnila, Evropa poslala řeckou delegaci zpět do Atén, aby provedla další škrty a uklidnila situaci. A to je čím dál těžší. O víkendu Atény hořely, ale parlament nakonec úsporná opatření přijatá vládou přijal.

Komodity Ropa Zlato Potraviny Ropa WTI Ropa Brent
Týdenní vývoj cen hlavních komodit

Komodity se v uplynulém týdnu vyvíjely smíšeně. Energiím se díky extrémně chladnému počasí v Evropě a díky lepšímu ekonomickému výhledu dařilo. Naopak zemědělské komodity zažily mírné prodeje. Index DJ-UBS, který zahrnuje 20 hlavních komodit, oslabil v minulém týdnu o 0,3 % a od začátku roku je výše o 3,2 %.

Zlato vyčkává

Silná rally, která na drahých kovech probíhala v lednu, je alespoň prozatím u konce a před případným dalším růstem je nutná konsolidace. Dokonce ani 11% snížení záloh na futures na COMEXu nepomohlo sentimentu k růstu. Investice do burzovně obchodovaných fondů, které jsou považovány za dlouhodobé investice, se zvýšily od nedávných minim o 40 tun na téměř rekordních 2 388 tun, přičemž hedgeové fondy zatím spekulativní dlouhé pozice budují pomalu.

Zlato

Technicky našlo zlato podporu na 1 710 dolarech, ale následný růst neměl dlouhého trvání, protože prodejci se objevili kolem hodnot 1 750 dolarů. Silný růstový trend, který započal 30. prosince, byl přerušen, což signalizuje konsolidaci a a pravděpodobně dojde k testování podpory v oblasti 1 670 až 1 680 dolarů.

Platina už za zlatem nezaostává

Platina překonala v růstu zlato od začátku roku o 8 procentních bodů a minulý týden se přiblížila cenové paritě. Historicky se platina obchodovala proti zlatu s prémií ve výši zhruba 25 %, začátkem ledna byla však o 15 % levnější, nyní je to o 4,5 %.

Platina je důležitou komoditou pro automobilový průmysl. Díky zlepšení ekonomické aktivity a díky přerušení dodávek z Jihoafrické republiky, hlavního producenta, našel kov podporu. Prodloužení stávky a související snížení produkce pomohly zredukovat přebytek nabídky, což vedlo k růstu ceny.

Mořská ropa Brent překonala suchozemskou WTI

Ropa Brent

Ropa Brent se přiblížila půlročnímu maximu na 120 dolarech za barel, což je hodnota, která vede k oslabení fundamentů a může narušit poptávku tak, jak jsme viděli v polovině minulého roku. Cenu ropy Brent , která je aktuálně hlavním benchmarkem, ovlivňuje zimní evropská poptávka a íránské embargo, protože asijské rafinérie si hledají jiný zdroj ropy, a celkově silně poptávka z rozvinutých ekonomik. Toto napětí mezi poptávkou a nabídkou způsobilo růst ceny ropy Brent s okamžitým dodáním nad futures ceny, což je situace zvaná backwardation.

Technicky by měla ropa Brent najít rezistenci na 120 dolarech za barel, zvláště když od ledna přidala 10 dolarů. Nyní by měla přijít konsolidace, protože po měsíci, kdy se obchodovala v pásmu 105 až 115 dolarů, vyrazila o 5 dolarů výše. Podporu nyní tvoří cenová hladina 115 dolarů.

Ropa WTI se vůči Brentu obchoduje stále s výraznou slevou, protože dodávky na Středozápadě nadále rostou. Silná kanadská produkce totiž nemá jiné odbytiště než Cushing v Oklahomě, kde je hlavní překladiště americké ropy. Minulý týden se ropa vydala zpět k hodnotě 100 dolarů za barel, ale pravděpodobně byl příčinou jen růst Brentu, který se přiblížil šestiměsíčním maximům.

Potraviny v lednu zdražily

Ceny zemědělských komodit obecně rostou, což se odrazilo také na lednovém indexu cen potravin FAO Spojených národů. Index, který měří měsíční změnu mezinárodních cen pro 55 potravinových komodit, se v lednu vydal opět nahoru a je nyní o 2 % výše než v prosinci. Jedná se o první dvouměsíční růst od července 2011, i když je stále o 7 % níže než loni touto dobou.

Tichá inflační hrozba: Potraviny zdražily nejvíc za 11 měsíců
Index cen 55 potravin se v lednu zvýšil o 1,9 % na 214,3 bodu. Podle údajů OSN jsou ovšem potraviny stále meziročně levnější o 7,3 %. Nejvíc zdražily olejniny (+2,8 %) a obilniny (+2,3 %). Vyšší ceny potravin jsou nepříznivé především pro rozvíjející se země, kde jídlo tvoří větší část spotřebního koše než v zemích vyspělých.

Poptávka po sklizni a výhled nabídky odstartovaly vybírání zisků

Vládní zpráva o globální nabídce a poptávce po pšenici, kukuřici a sójových bobech byla celkem příznivá, dopad nepříznivého počasí v Severní Americe a východní Evropě nebyl horší než očekávání. Cena pšenice poklesla poprvé po čtyřech týdnech poté, co zpráva uvedla, že se očekává nárůst světových zásob na rekordní úrovně.

Po silném růstu ceny kukuřice a pšenice jsme viděli vybírání zisků i na těchto komoditách. V Jihoafrické republice se čeká, že díky vysokým teplotám a suchu poklesne úroda kukuřice a sójových bobů. To by mělo oběma komoditám poskytnout cenovou podporu v případě, že budou kvůli přizpůsobování pozic klesat.