Kterou zlatou akcii vybrat?
|

Kterou zlatou akcii vybrat?

Cena zlata už třetí týden zhruba stagnuje, ovšem v budoucnu se dá předpokládat její další růst. Uvolněná měnová politika Fedu i ECB dříve nebo později vyvolá inflaci. Hospodářské oživení ve Spojených státech pak investory může inspirovat k hledání akcií, které jsou navázány nejen na zlato, ale i na další kovy v čele s mědí. Které firmy jsou v tomto smyslu zajímavé? A která by mohla mít ve srovnání s konkurencí navrch?

Zlato Světové akcie

Společnost Freeport McMoRan Copper & Gold je v současnosti favoritem analytiků z Wall Street. Na základě ocenění o lepší ziskovosti by měla překonat konkurenční Goldcorp a Newmont Mining. Níže v grafech je vidět, že jsou akcie Freeport McMoRan Copper & Gold levnější podle P/E ze současných ročních zisků. Kromě toho má také lepší cashflow a některé další charakteristiky.

Freeport McMoRan Copper & Gold v uplynulém období varovala před nižší produkcí zlata i mědi, ovšem to už by v ceně akcií mělo být započítáno. Analytici na Wall Street předpokládají v roce 2012 pokles zisku na akcii na 4,28 USD (-11,6 %), aby v dalších dvou letech mohl vzrůst o 28,3 % a 3,5 %.

Při P/E okolo 11 a konzervativním výhledu zisku v roce 2013 5,43 USD by akcie Freeportu mohly stát zhruba 60 USD, což je zhruba 30% růstový potenciál.

Freeport-McMoRan Copper & Gold

Goldcorpu by měl zisk růst výrazně rychleji než Freeportu, například navyšování produkce v dole Penasquito neuniklo pozornosti analytiků. Ovšem ocenění akcií slibuje ve stejném období potenciál růstu jejich ceny jen okolo 5 %.

Goldcorp

Newmont Mining nedávno zhoršila svůj výhled produkce. Celoroční růst zisku v příštích třech fiskálních letech měl dosáhnout 20,3 %, 17,5 % a 8,5 %. Při zohlednění očekávaného P/E 13 by měly akcie v těchto letech posílit někam k 71 USD, což slibuje zhruba 18% růstový potenciál ceny akcií.

Newmont Mining
Zdroj: Seeking Alpha