Burzovní kalendář 20. 2. - 24. 2. 2012
|

Burzovní kalendář 20. 2. - 24. 2. 2012

Divokou kartu budoucího vývoje na burzách drží v novém týdnu evropští ministři financí, kteří by měli schválit záchranný balíček pro Řecko. Jestli to bude býkům na překoupených trzích, kde řada hlavních indexů je na nejvyšších úrovních v letošním roce, stačit, se ještě uvidí. Svoji váhu bude mít závěr americké výsledkové sezóny a některá evropská makrodata. Na pražské burze otevřou investoři obálky s výsledky NWR a CME.

Burzy na Wall Street dokázaly před prodlouženým víkendem (v pondělí je v USA státní svátek) udržet celotýdenní kladný výsledek (S&P 500 +1,38 %, Nasdaq +1,65 %).

Zkrácené obchodování budou v týdnu asi nejvíce ovlivňovat zprávy ze starého kontinentu. V pondělí mají evropští ministři financí potvrdit záchranný balíček ve výši 130 miliard eur, který by měl odvrátit neřízený řecký bankrot.

Bezprostřední řecký krach tak nejspíš nehrozí, ale podle hedgeového krále Paulsena si Řekové znovu jen koupili čas a pod vodu nakonec půjdou v březnu. Investory tak čeká Lehman Brothers II.

Akciové trhy jsou podle řady akciových analytiků technicky překoupené a případná korekce by neměla nikoho moc překvapit. Dalším varováním je extrémně optimistická nálada, která nevěstí nic dobrého.

Optimismus mezi investory sahá až ke hvězdám
Tržní sentiment (nálada) mezi investory je často hlavním motorem krátkodobých pohybů na trzích. Indikátor z dílny analytiků RBC Capital vyhodnocuje v jednom grafu všechny nejvýznamnější ukazatele nálady na trzích. Jeho poslední hodnota odráží extrémní optimismus. Že by byla ve vzduchu korekce?

"Akcie jsou již velmi blízko svého krátkodobého vrcholu," poznamenal v pátečním reportu klientům hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich.

Poslední třetina americké výsledkové sezóny přinese čísla především velkých maloobchodních řetězců (jako jsou Walmart nebo prodejce potřeb pro kutily Home Depot) a technologických firem.

Americká výsledková sezóna se chýlí ke konci. Začátek týdne bude ve znamení technologií a spotřebního sektoru
Americká výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci. Přesto pozornost investorů v příštím týdnu přitáhnou důležité reporty výsledků. V úterý se představí Dell, Home Depot, Walmart, Kraft Foods a Macy's, středa bude patřit firmě Hewlett-Packard.

Americký makrokalendář je příští týden velice slabý. Mezi nejsledovanější události bude patřit pravidelná týdenní statistika z trhu práce, která bude zveřejněna ve čtvrtek. O den později bude investory zajímat důvěra amerických domácností v ekonomiku.

20/2 Státní svátek - trhy uzavřeny

22/2 Prodeje stávajících domů

23/2 Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti

24/2 Spotřebitelská důvěra

24/2 Index důvěry univerzity v Michiganu

Akcie: Chcete překonat index S&P 500? Zkuste jiný S&P 500!
Americké akcie přidaly od začátku roku v průměru přes sedm procent. Ano, měřeno indexem S&P 500. Ovšem americké akcie posílily v průměru o něco víc, jen je potřeba sledovat trh tím správným způsobem. S&P 500 Equal Weighted Index nabízí za poslední roky lepší zhodnocení než sázka na klasický index velkých amerických firem.

Evropa

Západoevropské akcie v minulém týdnu přidaly přibližně tři procenta (DJ Eurostoxx 600), když investoři vsadili na brzkou finální dohodu o podobě záchranného balíčku pro Řecko. V rámci hlavních indexů rostly především banky, které mají velkou úvěrovou expozici v Řecku.

Celkově již evropské akcie, měřeno indexem DJ Eurostoxx Europe 600, letos přidaly 8 procent a prodávají se za 10,6násobek budoucích zisků, což je dělá i po tomto růstu stále atraktivnějšími než americké, které se obchodují s P/E 12,6.

Evropská výsledková sezóna jde příští týden do své druhé poloviny s chmurnější statistikou, když 49 procent nejvýznamnějších firem nesplnilo očekávání analytiků. (zdroj: Reuters)

V Evropě se s výsledky "roztrhl pytel". Čísla velkých firem se dozvíme hlavně ve čtvrtek
Příští týden se evropské firmy přihlásí o "výsledkové slovo" hlavně v druhé polovině týdne. Ve středu oznamuje ÖMV, ve čtvrtek Allianz, Commerzbank, Deutsche Telekom, Crédit Agricole, British American Tobacco a Royal Bank of Scotland. Pátek bude ve znamení Telefóniky a Lloyds. Jako obvykle přinášíme odhady zisků a tržeb a dosažené výsledky z minulých kvartálů vybraných evropských společností v přehledných grafech.

V rámci evropského makrokalendáře vyčnívá úterní index nákupních manažerů a středeční index důvěry podnikatelů IFO.

20/2 Ministři financí EU - jednání o pomoci Řecku

21/2 Spotřebitelská důvěra v eurozóně

22/2 Index nákupních manažerů v eurozóně

23/2 IFO - index firemní důvěry v Německu

25/2 HDP v Německu

Pražská burza

Českým akciím se i přes kolísavé obchodování v minulém týdnu dařilo (PX +2,5 %). Vývoj na parketu pražské burzy ovlivňovaly jak externí faktory, jako například vyjednávání o záchranném balíčku pro Řecko, tak domácí výsledková sezóna, ve které se investoři dozvěděli čísla od Komerční banky a Telefóniky C. R.

Komerční banka (-0,9 %) na hospodářské úrovni naplnila očekávání analytiků, horší to však bylo s návrhem dividendy za minulý rok (160 Kč oproti odhadu 200 Kč).

Naopak tradiční český dividendový titul Telefónica C. R. potvrdil dividendu 40 Kč za rok 2011 40. Po výsledkové stránce byla čísla, řečeno hantýrkou analytiků, "in-line". Pozitivním překvapením byl návrh managementu společnosti na odkup vlastních akcií. Celkově se akcie telekomunikačního operátora staly v rámci akcií v segmentu SPAD na pražské burze v minulém týdnu nejziskovějšími (+5,4 %).

Hodně pozornosti na sebe v týdnu strhnul energetický gigant ČEZ (+4,4 %), jehož akcie pozitivně reagovaly na návrh EU, který počítá se snížením objemu emisních povolenek, což by mělo znamenat růst jejich ceny s potenciálním vlivem na ceny energie. ČEZ, který část povolenek na rozdíl od konkurence bude dostávat zdarma, tak může vytěžit z možného růstu cen elektřiny.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Výsledková sezóna pokračuje v nadcházejícím týdnu uhelnou NWR a mediální společností CME.

Podle Petra Bártka, analytika z České spořitelny, by měla NWR meziročně zvýšit tržby o 17 procent, větší růst se dá čekat u provozního zisku (cca +60 %), a to z důvodů růstu cen uhlí a zásob. Jeho aktuální doporučení na akcie NWR je "akumulovat".

Druhou tzv. duálně kótovanou společností, která bude oznamovat, je CME. Ta by podle odhadů J&T Banky měla prezentovat meziroční nárůst provozního zisku 31 procent. Kurzově důležitější by mohl být případný odhad managementu ohledně celkového hospodaření v roce 2012.

V novém týdnu mohou být na pražské burze "kurzově aktivní" také akcie Erste Group, které by mohly reagovat na výsledky evropských bank a na informace z jednání o pomoci Řecku.

23/2 CME - hospodářské výsledky

24/2 NWR - hospodářské výsledky

Pegas Nonwovens: Růstové vyhlídky dlouhodobě pomohou akciím
V aktuální analýze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přichází Fio banka s vyšší cílovou cenou akcie a novým investičním doporučením. Cílovou cenu akcie zvyšuje z původních 495 Kč na 544 Kč a mění investiční doporučení na "kupovat" z předchozího "akumulovat".