Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 na vážkách
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 na vážkách

Od 3. února, kdy bylo oznámeno, že míra nezaměstnanosti klesla na 8,3 % a index S&P 500 se přiblížil k rezistenci, zůstává v úzkém rozpětí mezi 1 337 a 1 366. Zdá se, že se nemůže rozhodnout, jestli prolomí silnou rezistenci 1 350-70, nebo se vydá dolů. V úterý a ve středu jsme zažili náznak korekce, ale nakonec se nic nestalo.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Index S&P 500 vystoupal na novou nejvyšší cenu probíhající rally, ale maximum 1 370 z roku 2011 zatím nepřekonal. Na denním grafu se vytvořil nový support na hladině 1 340. Další sledované úrovně jsou na 20denním klouzavém průměru a na rostoucí býčí trendové čáře, která spojuje říjnová a listopadová maxima a aktuálně je v zóně 1 290.

Zkusme na chvíli ignorovat titulky v novinách, cenový vývoj a indikátory a zvažme následující: Každé další rally předchází korekce. Stručně shrnu důvody pro korekci:

Optimismus soukromých investorů dosáhl extrémních hodnot. Individuální investoři vykazují nejvyšší hodnoty od vrcholu v dubnu 2011. 51,6 % je býků a jen 20,2 % medvědů. Zbytek má na další vývoj neutrální názor. Takže býci vedou nad medvědy v poměru 2,5:1! (Čísla jsou z výzkumu American Association of Individual Investors.) Trh se obvykle chová jinak, než jak se domnívá většina. Vysoká očekávání vedou ke zklamání – je jedno, jestli se jedná o extrémně negativní, nebo pozitivní.

Při probíhají rally investoři prodávají své ochranné pozice, uzavírají krátké pozice (nebo tyto skončily na stop-losech). Podíváme-li se na kapitál, který v únoru do trhu přitekl a odtekl, dostáváme poměr 15:1 prodejců versus kupců.

Při prolomení úrovně 1 320 investovali insideři do nákupu akcií 2,3 miliardy dolarů. Nyní do nákupů investují jenom 150 milionů dolarů. Poměr je 15:1 a akceleroval podobným tempem jako v červenci 2011, těsně před letním propadem.

S&P 500 - denní graf

Graf S&P 500

Index volatility VIX při náznacích korekce rychle posiloval a dotkl se trendové čáry. V pátek znovu uzavřel pod 20 a stále potvrzuje býčí výhled. Kromě toho pravděpodobně vytváří rozpětí, ve kterém se bude pohybovat několik následujících měsíců.

Index volatility VIX

Graf indexu VIX

Závěr: Situace je stejná jako před týdnem. Střednědobé indikátory zůstávají pozitivní, ale překoupené podmínky přetrvávají. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1 350-70 zůstává v platnosti. Souboj o to, zda index překoná loňská maxima a posune se k dalšímu supportu 1 400, se odehrává právě teď. Frekvence informací o nutnosti korekce se zvyšuje. Mezi důvody, proč by k ní mělo dojít, patří:

  • optimismus soukromých investorů je na maximech;

  • krátké pozice končí na stop-lossech;

  • insideři uzavírají obchody a nenavyšují kapitál k dalším nákupům.

Jistě je možné, že indexy krátkodobě mohou ještě posilovat, ale není důvod, proč by korekce v následujících dnech nebo týdnech neměla přijít. Zároveň to bude důvod k nákupu kvalitních akcií za nižší cenu. V ideálním případě nákup lze zajistit opcemi. Pro klidnější spaní.