Facebook: Proč (ne)koupit akcie v největším technologickém IPO?
|

Facebook: Proč (ne)koupit akcie v největším technologickém IPO?

Facebook může být skvělou investiční příležitostí, ale může se stát dalším Pets.com, která zkrachovala rok po vstupu na burzu. Předtím, než investujete do Facebooku, byste si měli odpovědět na několik otázek. A tam, kde odpovědi neznáte, se zevrupbně vyptat odborníků.

Ocenění Světové akcie IPO Facebook Primární úpis akcií (IPO) Sociální sítě
Facebook

Kromě samotného ocenění akcií v připravovaném úpisu (cca 26x tržby v loňském roce, tedy výrazně dražší, než byli při vstupu na burzu například Google nebo LinkedIn) je potřeba řešit růstové výhledy a strategie firmy, zdroje příjmů a demografická a jiná rizika (nebo příležitosti) dalšího rozvoje.

Příjmy

Jak Facebook dosahuje svých příjmů (jaký má byznys model)? Jaké jsou jednotlivé kanály, které mu generují příjem? Existují nové zdroje příjmů? Jaké jsou plány pro další roky? Jaké má firma plány pro navýšení příjmů?

Uživatelé

Facebook teď má podle svého managementu 800 milionů uživatelů. Jaké je věkové, genderové a geografické složení? Jaký je vývoj u jednotlivých segmentů a regionů?

Jaký je příliv a odliv uživatelů? Kolik lidí své účty uzavřelo? Dostáváme počet uživatelů, ale dejte nám brutto a netto čísla!

Kolik účtů je "spících"? A jak dloho? 1 měsíc, 1-3 měsíce, 3-6 měsíců atd. Jaká je pravděpodobnost, že se klient, jehož účet "spal", vrátí a bude aktivní? Je tu konkrétní segment uživatelů, kteří jsou náchylnější ke "spánku"?

Jaké jsou plány pro budoucí růst počtu uživatelů? Není příležitost pro růst už vyčerpaná? Je tento byznys model anglosaský?

Jaký je vývoj v Asii? Existují plány, jak dobýt nové regiony, například Čínu, kde už jsou ostatní sociální sítě zakořeněné?

Proč Facebook? Protože nemá konkurenci!
Facebook chystá novinky, stane se doslova životopisem každého uživatele. Počet lidí na "fejsu" se blíží jedné miliardě, za den se na svůj profil přihlásí až půl miliardy lidí. Konkurenti Facebooku mají před sebou úkol zvrátit neúprosný graf - až 90 % veškerého času na sociálních sítích lidé věnují Facebooku. Úkol těžký, pokud ne nemožný.

Odměny managementu

Jak bude management do budoucna dále odměňován? Dosud získával akcie, přes tisíc zaměstnanců Facebooku se tak po vstupu na trh "přes noc" stane dolarovými milionáři.

A bude nový způsob odměňování v souladu s názory akcionářů?

Regulace

Evropská unie chystá nová pravidla na ochranu soukromí. Jak se tato a podobná opatření dotknou fungování Facebooku?

Jak bude nakládáno s celou historií dat uživatele, když smaže svůj profil?

Odpovědi na tyto otázky pomůžou s rozhodnutím, zda je Facebook skvělou investiční příležitostí, nebo zda ti, kteří nakoupí během IPO, náhodou nebudou nakupovat za nejvyšší možnou cenu.

Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat
Facebook drtí na celé čáře svoji konkurenci, otázkou ovšem je, jak se jeho akciím povede na burze, na kterou vstupuje 18. května 2012. Největší sociální síť na světě se stane veřejně obchodovanou společností a drobný český investor se může stát jejím akcionářem. Proč je Facebook dominantní silou na internetu, za kolik upíše akcie, kdo by se měl na burze začít bát a čím je vstup této společnosti na burzu revoluční? Na tyto a další otázky vám pomůže odpovědět speciál Investičního webu.

Zdroj: Saxo Bank