NWR: Výsledky za loňský čtvrtý kvartál investory nepotěší
|

NWR: Výsledky za loňský čtvrtý kvartál investory nepotěší

NWR ve čtvrtek zveřejní slabá čísla za 4Q2011. Budou odrážet meziročně nižší prodej uhlí a koksu při vysokých fixních provozních nákladech. Firma v 4Q2011 prodala 2,63 milionu tun uhlí, loni ve stejném období 3,15 milionu tun (což byla nicméně mimořádně vysoká hodnota, především díky extrémně vysokým prodejům energetického uhlí). NWR prodala také výrazně méně koksu. Očekáváme celkové kvartální tržby 394 milionů eur, z čehož 197 milionů z prodeje koksovatelného uhlí, 104 milionů z prodeje energetického uhlí a 49 milionů z prodeje koksu.

NWR Uhlí a koks Akcie ČR Výsledková sezóna
Horník z NWR - ilustrační foto

Zatímco u tržeb jsme na úrovni tržního konsenzu, na ziskových kategoriích jsme pesimističtější než jiní analytici. Zisk na úrovni EBITDA očekáváme mírně nad 86 miliony eur, což je téměř 47% meziroční pokles - meziroční nižší náklady na materiál a energie (nižší těžba a rozvoj nových ložisek) budou eliminovány vyššími personálními náklady (předpokládáme výplatu zaměstnaneckých bonusů).

Celkové provozní náklady predikujeme o zhruba 3 miliony eur vyšší v meziročním srovnání. To při o zhruba 72 milionů eur nižších tržbách vede k výše uvedenému značnému poklesu EBITDA a EBIT.

Při projektovaném finančním výsledku v podobné výši jako v 3Q2011 (konkrétně očekáváme mírně lepší číslo, -27 milionů eur vs. -29 milionů eur v 3Q2011) se dostáváme k zisku před zdaněním na úrovni lehce pod 13 miliony eur a čistému zisku 9 milionů eur. To by odpovídalo celoročnímu čistému zisku na úrovni 129 milionů eur, tedy 48 eurocentům na akcii (12 CZK/akcii, P/E 12,7).

Akcie NWR v posledních týdnech posílily vlivem všeobecné pozitivní nálady na trzích, poklesu rizikových prémií a částečně spekulací o zvýšené možnosti těžbu uhlí ohrožujících záplav v Austrálii. Počasí na severovýchodě Austrálie se nicméně nyní drží v přijatelných mezích a aktuální předpovědi ukazují na lehce podprůměrnou pravděpodobnost příchodu mohutného tropického cyklónu pro zbytek února.

Z výše uvedených důvodů a kvůli tomu, že očekáváme horší výsledky za 4Q2011 než trh, vidíme spíše šanci na mírnou korekci akcií NWR v povýsledkovém období. Reakce by nicméně neměla být dramatická vzhledem k tomu, že mnoho klíčových dat již trh zná díky "trading updatu", který NWR zveřejnila 23. ledna.

NWR - odhadované výsledky
Zdroj: CYRRUS