Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou
|

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou

Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo makroekonomické novinky pro úspěch při investování nestačí. Operace, které na trhu za Fed dělá jeho "dceřinka" POMO (Permanent Open Market Operations), jsou pro vývoj akcií daleko důležitější, než si investoři myslí.

Fed Světové akcie Kvantitativní uvolňování

POMO není žádná tajná organizace. O svých investičních úmyslech píše v měsíčních výhledech, stejně jako to dělal Fed při nedávné operaci Twist. Investoři se v tabulkách mohou dozvědět kdy, co a v jakém objemu Fed nakupuje či prodává.

Grafy redaktorů Mcoscillator.com ukazují, jak obchodování Fedu citelně ovlivňuje vývoj akcií v minulých letech.

S&P 500 v době kvantitativního uvolňování

Hodně investorů si ještě pamatuje, jak se Fed snažil napumpovat peníze do finančního systému po burzovním debaklu v roce 2008. První vlna tzv. kvantitativního uvolňování (QE1) skončila v dubnu 2010. O měsíc později došlo na "trhu bez likvidity" k Flash Crash. Fed proto rychle přišel s novým programem na odkup dluhopisů známým jako QE2. Ten výrazně pomohl růstu akcií až do jeho ukončení k 30. červnu 2011. Zastavení nákupů s sebou přineslo silný propad akcií v červenci a srpnu 2011.

Během QE1 a QE2 kupoval Fed státní dluhopisy a dluhopisy státních organizací. Tímto způsobem dostal do finančního systému peníze a přesunul část dluhových instrumentů z účetních knih bank. Zbytek peněz posloužil k růstu cen akcií, minimálně po dobu, kdy proudily peníze z Fedu do bankovního systému.

Na konci každého kvantitativního uvolňování přišel absťák, který zažívají lidé závislí na heroinu. Jednou drogu Fed přímo "naordinoval", podruhé (v září 2011) přišel s náhražkou v podobě operace Twist, která byla postavená na odkupu dluhopisů s delší dobou splatnosti a současném prodeji krátkodobých dluhových cenných papírů.

Efekt likvidity v podání Fedu

Aktivita Fedu je vidět v kurzovém vývoji akcií na grafu. Efekt Fedem dodané likvidity na akcie prokazatelně funguje. V poslední době je tlumený v porovnání s tím, když POMO divoce intervenovalo v listopadu a prosinci 2011.

S&P 500 v době operace Twist

Nyní vstupujeme do období, ve kterém předstihové ukazatele indikují, že nás čeká cesta s více výmoly, navíc v rozpisu plánovaných "investic" má POMO velké prodeje, které odčerpají z bankovního systému peníze.

(Poznámka: Kalendář nákupů POMO nesahá dál než do konce února a aktualizován by měl být k 29/2/2012)

3 důvody, proč brzy skončí dobré ekonomické časy
Trhy jsou již blízko přechodu od nadějné oživovací fáze k "ekonomické hypoglykemii". Tak to alespoň vidí Calvin Tse a Evan Brown, analytici z Morgan Stanley.

Zdroj: Mcoscillator.com